Ve střehu je i policie, která již minulý měsíc pátrala po tajemném muži v tmavém autě. Ten měl obtěžovat školačku v Nové Vsi u Chotěboře. Vyptával se jí na to, kolik jí je let, kde bydlí a jestli chce, tak ji někam sveze. Dívka ho ale odbyla, že je místní, a muž odjel. Podezřelé tmavé auto vidělo na návsi i několik dalších lidí. V nedaleké Malči pak měl nějaký muž lákat dívenku na sladkosti.

To, že se na Chotěbořsku pohybuje podezřelý muž, který by mohl být nebezpečným pedofilem, naznačuje i další okolnost, kterou Deník zaznamenal a upozornil na ni před několika dny policisty v Chotěboři. Ti slíbili, že věc prověří.

Jde o to, že loni v květnu, tedy ve stejnou dobu, kdy si v Havlíčkově Brodě vybíral svou oběť, dnes již odsouzený pedofil na doživotí Antonín Novák ze Slovenska, pohyboval se ve stejnou dobu v Chotěboři jiný podezřelý člověk.

Vyplývá to z listinných důkazů, které četl během soudu s Novákem soudce Petr Mráka. Šlo o výpověď nezletilého chlapce z Chotěboře, který policii popsal, že ve městě viděl muže s fotoaparátem, který si fotografoval děti.

Podle chlapce se muž choval divně. Dokonce si všiml, že muž do města přijel v tmavém Renaultu Laguna. Když policisté předložili chlapci několik fotografií, mezi nimiž byl i Antonín Novák, řekl, že to není ani jeden z nich.

V tom případě se nabízí otázka, kdo je muž v tmavém autě, který objíždí region a vyhledává společnost dětí. Mezi případy v Nové Vsi a tím v Chotěboři je sice rozdíl několika měsíců, ale minimálně ve dvou indiciích jsou si podobné. Děti si všimly, že se muž pohybuje v tmavém autě a byl oblečen do tmavého oblečení. Pro policii je to ale málo.

„Na základě vašeho článku jsme dostali tip na konkrétní vozidlo, ale byla to lichá stopa,“ řekl Deníku zástupce vedoucího obvodního oddělení policie v Chotěboři Stanislav Doležal.

Ten také potvrdil, že už mají k dispozici informace ze spisu s Novákem a dál s nimi pracují. „Měl jste pravdu, jsou tam podobné okolnosti,“ podotkl Doležal.

Policie žádá o spolupráci i veřejnost. Pokud si kdokoli všimne něčeho, nebo někoho podezřelého, měl by to okamžitě nahlásit policii.

Sám soudce Petr Mráka Deníku řekl, že by policie informace ze spisu měla důkladně prověřit. „Nechtěl bych totiž ještě někdy v životě řešit podobný případ, jako byl ten z Havlíčkova Brodu. Bylo to především psychicky velmi náročné. Fotografie a video ze zneužívání Jakuba jsem musel zhlédnout několikrát, a nikomu bych to nepřál vidět,“ řekl Deníku soudce Petr Mráka, u kterého se během odůvodňování rozsudku nad Novákem objevila náhlá zdravotní indispozice.

Pokračovat byl schopen až po několika minutách. Soudce pak přiznal, že se mu udělalo nevolno v souvislosti s projednávaným případem.