„Pro letošní ročník Dne záchranářů si naši záchranáři ve spolupráci s kolegy z hasičského záchranného sboru připravili ukázku simulované dopravní nehody motorkáře. Náš figurant vyrazil nalehko v džínách a tričku. Helmu sice měl, ale ta ho bohužel neochránila před závažným poraněním páteře,“ popsal jeden z bodů bohatého programu Dne záchranářů mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček.

„Chtěli jsme divákům a hlavně dětem ukázat, co se může stát, když podcení použití bezpečnostních prvků, jako je kvalitní oblečení a ochrana, například při jízdě na motorce, na kole či koloběžce," doplnil jeho slova primář Michal Pačiska.

Diváci se mohli podívat nejen na simulované situace, se kterými se záchranáři běžně setkávají, ale mohli si také třeba prohlédnout vybavení záchranářských i hasičských vozů. „V našem stánku pak měli možnost vyzkoušet si i resuscitaci u dítěte i dospělé osoby a nechyběla ani prezentace imobilizačních a transportních pomůcek, například páteřní scoop rám nebo vakuová matrace, kterou si děti se zájmem otestovali,“ informoval Petr Janáček.