„Nechtělo se mi ráno vůbec vstávat. Ale do školy jsem se už docela těšila, hlavně na spolužáky,“ prohlásila jedenáctiletá Alena Zelená, která v doprovodu kamarádkek mířila do jedné ze žďárských základních škol.

Prvňáčci se zatím vstávání nebojí

Na svůj první školní den byla „natěšená“ většina prvňáčků. Ti s ranním vstáváním rozhodně problém neměli. „Moc jsem se těšil, ráno jsem vstal hned. Hlavně se chci naučit malovat písmenka,“ prohlásil Ondřej, který usedl do lavice ve žďárské Základní škole Švermova. „Dcerka mě ráno budila v pět, bála se, abychom náhodou do školy nepřišly pozdě,“ smála se včera Dana Janatková, která do další ze žďárských škol poprvé vedla svoji dceru Markétu. „Jsem moc zvědavá, jak dlouho jí to nadšení vydrží,“ dodala žena.

Do středních škol v kraji včera zamířilo 26 199 studentů. „Mazáci“ si posteskli nad skutečností, že se už zase budou muset učit, „prváci“ byli trochu vyjevení z nové školy, vyučovacích předmětů, z dojíždění nebo pobytu v internátě. „Zítra začínáme v sedm hodin praxí, autobus do Žďáru mi jede ve tři čtvrtě na šest,“ prohlásila včera patnáctiletá Milena, která nastoupila do Střední gastronomické školy Adolpha Kolpinga ve Žďáře nad Sázavou a do školy dojíždí z Bystřice nad Pernštejnem.

Na první prázdniny tohoto školního roku se však mohou žáci těšit už za necelé dva měsíce. „Podzimní prázdniny připadnou na pondělí 27. října a středu 29. října,“ upřesnil šéf krajského odboru školství, mládeže a sportu Miroslav Pech.

Vánoční prázdniny jsou naplánovány od 22. prosince do 2. ledna. Pololetní volno ve školním roce 2008/2009 připadne na pátek 30. ledna. „Jarní prázdniny jsou pro kraj Vysočina stanoveny v termínu 2. až 8. února, velikonoční volno bude ve čtvrtek 9. a pátek 10. dubna,“ dodal Miroslav Pech.

Hlavní prázdniny potrvají od středy 1. července do pondělí 31. srpna 2009.

--------------

#nahled|https://g.denik.cz/41/2f/skolaci_info_zdar_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/41/2f/skolaci_info_zdar.jpg| #