Letošním patronem Noci s Andersenem je Čtyřlístek, respektive hlavní hrdinové legendárního a jednoho z nejdéle česky vycházejícího komiksu Myšpulín, Bobík, Fifinka a Pinďa, a jejich výtvarník Jaroslav Němeček. „Máme přihlášených dvacet dětí. Další volná místa nejsou, zapisujeme už jen náhradníky," konstatovala knihovnice z oddělení pro děti a mládež Dagmar Kozlová. Jak zároveň dodala, o akci je každoročně mezi dětmi obrovský zájem.

Rodiče své potomky do knihovny přivedou v pátek 31. března na 19. hodinu, kdy akce začíná, a vyzvednou si je v sobotu do 9 hodin. Zábavný program na celý večer pro děti prvních až pátých tříd základních škol připravila většina zaměstnanců knihovny. Zajištěno je rovněž občerstvení a pitný režim. „V plánu máme divadelní představení školáků pod vedením učitelky Jitky Maršounové, putování večerní knihovnou, soutěže a tajný noční výlet. Kam půjdeme, ale neprozradím," řekla Kozlová.

Vzhledem k tomu, že děti budou v knihovně přespávat, přinesou si s sebou i spací pytel, karimatku, polštářek, hygienické pomůcky, teplé oblečení, případně i malou svačinu.

Mezinárodní akce Noc s Andersenem, která se koná již po sedmnácté, slouží k podpoře dětského čtení a koná se pod záštitou Klubu dětských čtenářů knihoven SKIP ČR. Kromě žďárské knihovny se do akce zapojila knihovna ve Velkém Meziříčí, v Novém Městě na Moravě, Bohdalci, Borech a také řada základních škol na Žďársku.