I dnes tam lidé v sezoně přicházejí, ale zdaleka jich není tolik co dřív. Oblast s velkým rekreačním potenciálem návštěvníkům bohužel nabízí jen málo možností k vyžití. Ani tento rok tam žádné nové atrakce nepřibyly, a ty staré se rozpadají.

„Letos se dělaly jen základní udržovací práce, které je nutné provést každý rok. Nic nového jsme nebudovali, je krize a nemáme na to peníze,“ řekl Vladimír Kovařík, ředitel příspěvkové organizace města Cerum, která o oblast pečuje.

Žďárští se proto i tento rok budou muset spokojit s oprýskanými plechovými převlékárnami, jež občas některým návštěvníkům slouží jako toalety. Posedět mohou na pár lavičkách, jejichž počet by přímo u vstupu do vody sotva dosáhl desítky.

Hřiště, či pískoviště?

Samostatnou kapitolou jsou možnosti sportovního vyžití - ty jsou u nádrže nulové. „Nebýt cyklostezky, po níž jezdí bruslaři a cyklisté, dá se tady jen vykoupat a sedět v hospodě. Myslel jsem, že si tady dnes půjčím třeba loďku nebo šlapadlo, ale bohužel – nikde jsem tuhle službu neobjevil,“ svěřil se včera dvacetiletý rekreant z Brna, jenž si nepřál uvést své jméno.

Kdyby tíhl ke hraní plážového volejbalu, mohl by využít tamní hřiště. Musel by si ale dávat pozor, aby nezakopl o některý z četných cárů podkladového koberce, který vyčuhuje z písku sportoviště. To si ostatně osvojily hlavně děti, pro něž v areálu není jediná atrakce.

Nepočítáme-li za dětskou atrakci ovšem torzo jakési prastaré prolézačky, jež se krčí ve vysoké trávě. Na trávníku pak ještě stojí osamělý betonový stůl pro hraní ping-pongu, jehož síťku supluje staré prkno.

Vedení města si nutnost zlepšení podmínek u Pilské nádrže údajně uvědomuje, letos na něj ale už nedojde. „Příští rok chceme udělat nějaké úpravy, které by tam přitáhly lidi. Určitě by to chtělo nějakou atrakci pro děti, alespoň malé hřišťátko. Kostra rozpočtu na příští rok se ale bude dělat až po prázdninách, takže uvidíme, zda se to podaří prosadit,“ uvedla žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Kvalita vody v „Piláku“ jde zatím koupání chtivým návštěvníkům na ruku. Až se ale ve vodě objeví sinice, loni to bylo v polovině července, budou muset vyrazit jinam. „Samozřejmě – chybí tu hlavně bazén, koupaliště a s ním související sportovní služby. Zastupitelstvo ale rozhodlo jinak – koupaliště bude přímo v centru města,“ myslí si Vladimír Kovařík.

Dlouho přetřásaný krytý aquapark jen tak hotový nebude. Městský bazén se začne přestavovat nejspíš až na jaře příštího roku, takže minimálně tuto a příští letní sezonu se v něm lidé nevykoupou.