„Je to určitě lepší než nic, to je pravda. Ale záleží také na místních, jak s nimi budou spolupracovat. Jenže spíš je tady zvykem, že když se něco děje, většina lidí raději dělá, že to nevidí, natož aby někoho zavolali. A až pak si stěžují, jaký je ve městě nepořádek,“ prohlásil Pavel Bojanovský z Bystřice.

Podle informací z radnice za poslední měsíc například zmizely skupinky problémové mládeže zdržující se na několika známých místech. „Nezmizely samozřejmě úplně, přesunuly se patrně někam jinam, ale nejsou už na očích. Po měsíci spolupráce ještě nemůžeme bilancovat, na to je brzy, ale ostraha už několikrát zasahovala a první výsledky máme,“ upozornil starosta Karel Pačiska.

Smlouva s bezpečnostní agenturou je podepsána na půl roku. Teprve potom se ukáže, zda město nevydalo dvě stě tisíc korun zbytečně. „Měli jsme schůzku s policií, takže pokud na služebnu zavolá někdo ze soukromé agentury, policisté přednostně zasáhnou. Je to taková horká linka. Oceňujeme, že máme od nové ostrahy města podněty i z pochůzkové činnosti. Jde třeba i o drobnosti jako například visící větev nebo poškozená dopravní značka. Ale i to je určitě pomoc,“ popsal starosta. „Na konci roku vyhodnotíme účinnost a uvidíme, jak to bude v příštím roce,“ uvedl starosta Karel Pačiska.

Společně s pořádkovou službou začal v Bystřici fungovat i kamerový systém ostrahy. Zatím jsou to jenom dvě kamery, ale počítá se s rozšířením jejich počtu a napojením na internet.

Lidé tak budou mít možnost sledovat dění v bystřických ulicích v přímém přenosu. „Kamery jsou zatím na náměstí, u Domu s pečovatelskou službou a u haly. Připravujeme je na připojení pro on-line provoz na webových stránkách. Ty by měly být na konci prázdnin jinak formátované,“ dodal starosta.