Akce, kterou již desátým rokem pořádá Sdružení Krajina a jeho pobočka Středisko ekologické výchovy Krajinka, přilákala letos rekordní počet účastníků. „Přišlo přibližně šedesát až sedmdesát lidí, což je více než loni. Ostatně vyšší počet příchozích sledujeme už dlouhodobě – akce je u veřejnosti oblíbená, přicházejí na ni celé rodiny s dětmi,“ uvedl Tomáš Blažek ze Sdružení Krajina.

Obvykle se sázení koná o týden dříve, letos se ale organizátoři rozhodli termín posunout. Zaregistrovali se totiž do pokusu o rekord v sázení stromů, který pořádá Nadace Partnerství. Nové dřeviny díky této akci přibývaly ve stejný den na asi šedesáti místech České republiky.

Díky desítkám nadšených zúčastněným je nyní příroda Žďárska bohatší o ty druhy stromů, které byly pro tuto oblast dříve typické. „Jedná se o původní odrůdy, které jsme s Agenturou ochrany přírody a krajiny nechali speciálně naroubovat,“ upřesnil Tomáš Blažek. V minulých letech už byly tyto ovocné dřeviny vysazovány například u Nového Města na Moravě, v okolí Rokytna nebo Krátké.