DEN S DENÍKEM - Přijďte diskutovat s radními v pondělí ve 14 hodin na Masarykovo náměstí ve Velké Bíteši!

Problémy i kvůli želvě

„Mám dvě děti, které byly vždycky zvyklé na zvířata. Dříve jsme měli psa, ale když jsme dostali možnost nastěhovat se sem, rodinného miláčka jsme museli nechat u známých,“ řekla Jitka Kadlecová, která s dětmi obývá byt 3+1 v prvním patře bytového domu.

Problém měla Jitka Kadlecová dokonce i s chovem želvy. „K narozeninám jsem dostala želvu. Když ji odhalila kontrola, vyhrožovala, že z toho budu mít problémy,“ uvedla Kadlecová. Stanovením podmínky zákazu chovu zvířat ve smlouvě o přidělení sociálního bytu se vedení města proti zákonu neprovinilo. „Rekonstrukce, pořízení kuchyňských linek a kompletní vybavení koupelen s připojením pro automatickou pračku nebylo levnou záležitostí a stálo nás to nemalé úsilí. Nikdo by nechtěl za dva roky byty znovu opravovat kvůli škrábancům a znečištění od zvířat,“ vysvětlil starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

Část nákladů na rekonstrukci bytového domu pokryly dotace z Fondu dopravní infrastruktury a od ministerstva pro místní rozvoj. Na zbytek si město vzalo hypotéční úvěr na dvacet let. Na straně města stojí i občanský zákoník. „Chov zvířat v bytě nesmí obtěžovat ostatní nájemníky hlukem, zápachem, popřípadě divokostí zvířat a tak podobně. Toto si skutečně pronajímatel může vymínit, ať už se to týká psů, koček nebo jiných zvířat,“ informoval právník Jiří Petrů.

Zoufalá situace

Tato a další podmínky se vztahují na všech sedm bytových jednotek, které se v domě nachází. „Při podpisu smlouvy jsem neměla ani čas pořádně si ji pročíst. Stěhování i smlouva, vše se událo během jediného dne. V situaci, ve které jsem tehdy byla, mi nic jiného nezbývalo. Ale nastěhovala bych se, i kdybych dopředu znala podrobně všechny podmínky. Vzdát se psa ale nebylo lehké. Člověk si k psovi lehce vytvoří silnou citovou vazbu,“ konstatovala Jitka Kadlecová s tím, že ale dělat problém se želvou by už úředníci radnice dělat nemuseli. Kromě zákazu chovu domácích zvířat, zejména psů, koček a dalších bylo podmínkou přidělení bytu zřízení trvalého bydliště ve Velké Bíteši, možnost provádění kontrol ve věci využívání bytu nebo zákaz bydlení dalších osob, které nejsou uvedeny v žádosti společně posuzovaných osob.