Ten debatoval u jednoho stolu s rektorem Vysoké školy polytechnické Václavem Báčou, ředitelem Okresní agrární komory Třebíč Karlem Coufalem, starostou Vojnova Městce Karlem Malivánkem a bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem.

V průběhu více než hodinové debaty bylo nastoleno hned několik ožehavých témat. Vysočina je zemědělským krajem, takže prostor dostaly problémy zemědělců. „V současné době je největším problémem vodní hospodářství. A to zejména kvůli sušším rokům. Voda je zásadní otázkou," posteskl si Coufal s tím, že zemědělství v Kraji Vysočina je zásadní otázkou a potřebuje podporu ze strany vedení kraje.

Zemědělci jsou totiž podle hejtmana Běhounka v kraji v nevýhodě. Vodní nádrže na Vysočině jsou zásobárnami pitné vody pro velká města Prahu a Brno. „Kvůli tomu, že od nás teče voda pryč, tak zemědělci nemohou pracovat na polích tak, jak by chtěli," uvedl Běhounek s tím, že stát toto neřeší.
Podle analytika Jana Schneidera je otázka vody zásadní. „Podle hydrologů bude voda jednou příčinou válečných konfliktů. Až nastane sucho ve střední Asii, tak se lidé pohrnou k nám," zamyslel se Schneider.
SPOLUPRÁCE S FIRMAMI
Diskuse se také zastavila u otázky odlivu kvalifikovaných pracovních sil z kraje a úbytku obyvatelstva. Rektor Vysoké školy polytechnické Václav Báča je přesvědčen o tom, že kraj si dokáže vychovat elitu, ale už si ji neumí udržet. „My tady zasejeme, vypěstujeme, ale už nesklízíme," podotkl Báča. „Je prokázáno, že tam, kde je vysoká škola, je nižší kriminalita a vyšší hladina platů. Vysoká škola má potenciál lidi v kraji udržet. Snažíme se spolupracovat se zaměstnavateli, aby si studenti hledali práci už při studiu a měli snahu v té práci po vystudování zůstat," poznamenal Báča.

Hejtman Běhounek souhlasil s Báčou s tím, že je třeba klást velký důraz na spolupráci s velkými firmami, které jsou schopné nabídnout dobře placená a atraktivní pracovní místa. „Je třeba financovat centra a laboratoře, třeba i na vysoké škole," dodal hejtman.

Třetím velkým tématem je doprava v Kraji Vysočina. Region totiž přetíná dálnice D1. „Doprava je určitě naší prioritou i v dalších čtyřech letech. Myslím, že se nám postupně daří opravovat důležité silnice," poznamenal hejtman Jiří Běhounek.

Karel Malivánek, starosta Vojnova Městce na Žďársku, upozornil na dostupnost veřejné dopravy a její vzájemnou návaznost. „O víkendu nám do Městce jezdí pouze dva autobusy za den. Problémem je fakt, že spoje na sebe nenavazují, a pokud se chce člověk někam dostat, musí hodně vybírat kudy a jak pojede," poznamenal Malivánek, podle kterého systém veřejné dopravy není propracovaný.

Malivánek si také neodpustil poznámku k nedávnému zavedení elektronické evidence tržeb. „Jsem přesvědčen, že pan Babiš likviduje venkov. Kolikrát je hospoda a sokolovna, ve které pořádají hasiči zábavy a plesy, jedinou kulturou v obci. Ale tito lidé teď říkají, že už to za stávajících podmínek dělat nebudou," dodal starosta Malivánek.