Mnoha lidem už odborníci na tradiční akci zachránili život. „Vysoký krevní tlak nebolí, člověk nemá žádné potíže. V několika případech jsme tady zachytili dramaticky vysoké hodnoty krevního tlaku,“ připomněla lékařka Helena Švecová.

Ve stánku Lékárny Horácko měřila příchozím kromě tlaku a pulzu také procento tělesného tuku a index tělesné hmotnosti, jehož normální hodnota je 18,5. „Překvapilo mě, že mám podváhu. Ale jsem v výsledkem spokojená,“ řekla čtrnáctiletá Lucie Plodíková.

Kousek vedle se vinula fronta čekajících na změření cholesterolu a cukru v krvi. „Jsem zvědavá, nikdy jsem si to nenechávala zjišťovat,“ řekla Jana Vitnerová ze Sdružení Arnika, které v Den zdraví upozornilo na nebezpečí výrobků z PVC a doporučilo vhodné alternativy.

U vstupu bylo možné zakoupit ekologicky vypěstovanou zeleninu. „Používáme pouze hnůj, žádné postřiky. Kolemjdoucí nechtějí ani věřit, že tak pěkná zelenina může být čistá,“ usmála se Ludmila Pospíšilová z Holubí Zhoře.

Velký zájem byl i o pomazánky, přírodní šťávy a džusy, včelí produkty nebo sladké pamlsky z jablek – to vše neškodné pro náš organizmus.