V sobotu 21. dubna se například uskuteční Den proti úložišti. K happeningu proti výstavbě úložiště vyhořelého odpadu z jaderných elektráren, který se koná v lokalitách po celé republice, se připojí i spolek Nechceme úložiště Kraví hora. „Zapojíme se již počtvrté. Účast bývá v řádech desítek lidí,“ popsal Martin Schenk, jednatel spolku.

Zájemci se sejdou o půl druhé na Kraví hoře u autobusové zastávky na Moravecké Pavlovice na Bystřicku. Následovat bude pochod přes Habří do Lesního penzionu Podmitrov, kde je od patnácti hodin v plánu beseda. Na ní se budou probírat novinky o zvažovaném budování úložiště.

K tradičnímu hvězdicovému pochodu v rámci Dne proti úložišti se připojí i Osové, Oslavice a Oslavička na Velkomeziříčsku a další obce z Třebíčska. Trasy pro pěší i cyklisty vedou přes Horku, další možnou lokalitu pro skládku radioaktivního odpadu. Startuje se v sobotu od devíti do deseti ráno z jednotlivých obcí. Na průniku tras se lidé sejdou v jedenáct hodin. Čeká je infostan, hudba, občerstvení.

Den Země si mohou milovníci přírody připomenout třeba i na několika akcích obecně prospěšné společnosti Chaloupky.
„Takřka padesát let si lidé připomínají Den Země. Zamýšlí se nad stavem životního prostředí a naším podílem na změně klimatu. Dost dlouhá doba na to, aby se situace změnila k lepšímu. Ale mění se? Ledovce tají rychleji, než se očekávalo, za pár let bude v mořích více plastů než ryb, tropické pralesy mizí, zvykáme si na nenadálé přívalové deště, povodně a současné rozšiřování oblastí sucha. Planeta se opravdu mění. Ale úplně jinak, než bychom si přáli. Má tedy vůbec smysl si Den Země připomínat? Bezesporu má,“ vyjádřil se Jan Uher z Chaloupek.

Stále více lidí si podle něj současný stav uvědomuje, je ochotno změnit svoje chování a udělat něco pro změnu k lepšímu. „A bez podobných aktivit, jako jsou právě Dny Země, by byl stav pravděpodobně ještě daleko horší,“ podotkl Jan Uher.

Na Žďársku mohou lidé 21. dubna zamířit třeba na tradiční akci na podporu turistiky Neváhej a choď. S Chaloupkami ji pořádá Bratrstvo Žďárských vrchů a novoměstské Horácké muzeum, kde je start i cíl většiny pěších tras. Zájemci mohou vybírat z několika variant túr, na nichž musí na kartu sbírat speciální označení.

Pro rodiny s dětmi je připravena kratší „pohádková“ trasa po Novém Městě a jeho blízkém okolí. Malí účastníci si mohou den zpestřit i tvořivými dílničkami. Delší pochody vedou směrem na Krátkou a do nitra Žďárských vrchů. Nejdelší, stokilometrová túra startuje v pátek večer na žďárském nádraží. „Na Neváhej a choď jsem byla předloni úplně poprvé, ušla jsem 38 kilometrů. Bylo to náročné, ale stálo to za to. Loni bohužel nevyšlo počasí, tak jsem to vzdala. Letos zvažuji třicetikilometrovou trasu a už se těším, má být krásně,“ řekla Iva Coufalová ze Žďáru nad Sázavou.

Ve velkomeziříčské pobočce Chaloupek se v neděli zamyslí nad divočinou ve městě a silou přírody, která, nechá-li se chvíli bez dozoru, rychle obsadí ldimi vyklizené pozice. „Příchozí se mohou těšit na semínkové bomby, hry, jarní tvoření, orienťák i opékaní hadů. K vidění bude i výstava k patnácti letům činnosti ekocentra,“ přiblížil Jan Uher.

Kam vyrazit o víkendu?

Den proti úložišti
21. 4., 13:30
- pochod od zastávky na Moravecké Pavlovice do Podmitrova
21. 4., 9:00 – 10:00
- hvězdicovitý pochod z obcí Budišov, Hodov, Nárameč, Oslavička, Osové, Oslavice, Rohy, Rudíkov, Vlčatín

Neváhej a choď
20. 4., od 20:00, nádraží ČD Žďár nad Sázavou
- trasa 100 km
21. 4., od 7:30, Horácké muzeum Nové Město na Mor., trasy 25 km a výše
21. 4., od 10:00, Horácké muzeum Nové Město na Mor., trasy do 25 km

Divočina ve městě
22. 4., 13:00 – 17:00, ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí