„Ráži má 88 milimetrů. Vážit bude asi 450 až 500 kilogramů. Z přepravních důvodů už žádnou větší zbraň dělat nebudeme,“ poznamenal za Společnost přátel dělostřelby David Kočka, známý i jako šermíř ze Společenství svobodných pánů.

„Větší ráže měly jen bombardy, kterými se dobývaly hrady a zámky,“ doplnil tesař–památkář Karel Klouda.

Dělo podle něj dokázalo soustředěnou palbou rozmetat jakoukoli obrannou konstrukci – dřevem počínaje, hradbami konče. Ládovalo se nejen střelným prachem, ale i střepy skla, kamínky nebo hřebíky.

Zbraň uvidí lidé v červnu v Brně

Diváci asi nebudou moci vidět zbraň poprvé v akci v Jihlavě, ale v Brně.

„Vyrazíme tam na bitvu, kterou 21. června pořádá tamní skupina historického šermu Carpe Diem. Akce se bude konat v Modřicích,“ poznamenal David Kočka.

Dělostřelci mají v Jihlavě nyní k dispozici 27 palných zbraní. Jsou schopni vydat i 33 ran najednou. K tomu se ale zatím nechystají.

Rachot a rekord zatím nechystají

Byl by to pořádný rachot. Zvučely by asi alarmy aut i bankovních domů.

Kanon bude odzkoušen na střelnici ve Státní zkušebně zbraní a střeliva. Jinak je pak potřeba každou střelbu replikou historické zbraně předem ohlásit hasičům a policii.

„Městu Jihlava jsme nabízeli, že bychom provedli ukázku v centru. Že bychom se postarali o zápis do knihy rekordů. Příspěvek na tuto akci jsme ale nedostali,“ pokrčil rameny Karel Klouda.

„Město Jihlava mělo v době svého rozkvětu 21 palných zbraní velké ráže. To na svou dobu byla obrovská síla. Zikmund Lucemburský neměl větší vybavení, když táhl proti husitům,“ prozradil Klouda.

Pal posty byly široké až tři metry. Děla se přemísťovala pomocí kladkostrojů. „Žižka si nedovolil ani pokus o dobytí Jihlavy,“ zmínil tesař.

Dělostřelci měli rovněž ideu vytvořit i velký prak. Od té ale upustili.