„Přestože se ke čtyřem žádostem vyjádřili naši úředníci negativně, úřad práce dávky vyplatil," řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Podle jeho slov tak jde o zbytečnou práci městské policie i zaměstnanců městského úřadu.
V letošním roce začala platit novela zákona, která zpřís-nila pravidla pro vyplácení příspěvků pro lidi využívající k dlouhodobému bydlení ubytovací zařízení. „Obce a města mají od květ-na povinnost na základě písemné žádosti Úřadu práce České republiky, který je příslušný v rozhodování o doplatku na bydlení, vydávat u dožadovaných osob souhlasné či nesouhlasné stanovisko s poskytováním uvedené dávky. Toto závazné stanovisko obce je nezbytnou podmínkou pro získání nároku na doplatek na bydlení," vysvětlil vedoucí sociálního odboru Městského úřadu Žďár nad Sázavou Petr Krábek.
V Novém Městě na Mora- vě provozuje ubytovnu pro obyvatele v nepříznivé so-ciální situaci pouze soukromá firma. „Ubytovna je na kraji města směrem na Pohledec. V ní žije nyní přibližně dva- cet lidí, vesměs Novoměšťanů. Jsou to lidé, jejichž sociální situace vyžaduje, aby jim byl vyplácen doplatek na bydlení," uvedl Michal Šmarda. Úřad práce si na základě novely zákona vyžádal od městského úřadu posouzení celkem dvou desítek žádostí. „My jsme k tomu přistoupili odpovědně. Sestavili jsme si formulář, v němž posuzujeme sociální situaci žadatele, jeho pověst v místě, vztah k místu bydliště a také to, jak přistupuje ke svým závazkům. To znamená, jestli projevuje ochotu své závazky, jako například poplatky za odpady nebo pokuty, splácet," sdělil Michal Šmarda.
Novoměstská radnice poskytla úřadu práce vyjádře- ní k žádostem s tím, že čtyři z nich zamítla. „Dali jsme si s tím dost práce, všechna naše stanoviska jsou důkladně podložená. A zarazilo nás, že úřad práce, který si naše stanovisko sám vyžádal, na ně pak nebral zřetel, a dávky na bydlení vyplatil všem, bez ohledu na to, zda jsme jejich žádost posoudili kladně, či nikoliv," netajil rozhořčení novoměstský starosta Šmarda.
Úřad práce České republiky má ale na novelu zákona jiný náhled. „Postupujeme v dané věci dle revidovaného stanoviska ministra vnitra, který se ztotožnil se závěrem svého poradního sboru ke správnímu řádu. Souhlas obce je jedním, byť významným, podkladem pro rozhodnutí úřadu práce o tom, zda doplatek na bydlení žadateli v ubytovně přiznat, či nikoli. Ale souhlas obce nemá formu závazného stanoviska," vyjádřila se tisková mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.
„Při udělování souhlasu by i nyní obce měly mít na zřeteli skutečnost, že jejich stanovisko je významným podkladem pro rozhodování. Platí totiž nejen to, že v případě, že obce neudělí souhlas, může úřad práce přesto vyhodnotit situaci jako zřetele hodný případ a dávku poskytnout, ale rovněž také platí, že úřad práce může přehodnotit svůj předchozí postoj a posoudit situaci tak, že na základě důvodů, které obec ve svém nesouhlasném stanovisku uvedla, skutečně nejde o případ hodný zvláštního zřetele, a dávku neposkytnout. Obce by tak i nadále měly přistupovat k udělování souhlasů, respektive jejich neudělování, zodpovědně a s vědomím možných konsekvencí. Všechny případy hodné zvláštního zřetele pravidelně a průběžně vyhodnocujeme, každý měsíc se tyto případy individuálně posuzují a k obdrženému stanovisku obce se přihlíží," dodala Beránková.
Městu se tento postoj nelíbí. Jeho představitelé proto napsali dopis adresovaný přímo ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové Tominové. „Dotazovali jsme se, proč tomu tak je, a ministryně nám sdělila, že v tomto i z jejího pohledu vládne legislativní zmatek. A že to chce v nejbližších měsících řešit, aby se sjednotila praxe úřadu práce v tom, jak budou jednotlivé pobočky brát zřetel na stanoviska obcí," řekl starosta Nového Města Šmarda.