První spolehlivé noční mrazy využilo hned několik regionálních vlekařů. Děla pracovala na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě, nebo na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. „Začali jsme zasněžovat k úternímu ránu okolo třetí hodiny. Byl mírný mráz, přibližně dva až tři stupně pod nulou," konstatoval správce Fajtova kopce Jiří Pálka. Ovšem zatímco nástup zimy Pálku potěšil, předpověď počasí pro příští dny optimistická není. „Zasněžovat chceme ještě alespoň jednu noc a pak uvidíme," dodal správce v úterý dopoledne.

Děla asi utichnou

Meteorologové předpokládají v příštích dnech oteplení. Do konce týdne by se rtuť teploměrů měla po nocích šplhat k nule, což zasněžovací technice nevyhovuje. Obavy z dalšího vývoje počasí mají proto i další provozovatelé vleků. V Novém Jimramově včera k ránu pracovala naplno čtyři děla, ale i jim hrozí vypnutí.

„Jestli předpověď počasí vyjde, tak to bude špatné. Svah samozřejmě v žádném případě není pro lyžaře připraven, potřebovali bychom celkem tak deset mrazivých nocí, aby se mohlo lyžovat. Ale ty nás teď asi nečekají," konstatoval správce jimramovského vleku Ivo Fiala.

V Dalečíně přistupují k nepříznivé předpovědi pragmaticky. Na tamním svahu se děla rozeběhla až z úterka na středu a podle místního správce Ivo Doležala mělo jít spíš jen o technický test. „Protože jsme prováděli některé úpravy na elektroinstalaci, potřebujeme si činnost děl aspoň vyzkoušet," uvedl včera Doležal.

Ve žďárském regionu a jeho blízkém okolí pracovala začátkem týdne zasněžovací děla také v Karasíně, Hlinsku či Olešnici.