Lipovou alej u Žižkova pole nominoval Ivan Ďurovič, Chválovskou alej Oldřich Spálovský a Alej na Štefánikovu náměstí v Jihlavě Karel Vlček. Snímky Dědkovské aleje u Blízkova na Velkomeziříčsku do soutěže zaslala Markéta Holzerová.

Dědkovská jasanová alej vede z vesnice Blízkov do nedalekého Dědkova, který leží zhruba patnáct kilometrů západně od Velkého Meziříčí. „Vzrostlé stromy vytvářejí krásnou bránu, která vás dovede až do malebné přírody pod Dědkovskou horou. Tvoří ji 123 pěkně rostoucích jasanů," popsala alej Markéta Holzerová.

Stromořadí zasadili před mnoha lety dědkovští rodáci, aby si svou cestu domů zpříjemnili stínem a také aby ji v zimě nemuseli hledat pod sněhem. „Naši předkové měli jiné životní nároky a tak dnes úzká silnička mezi jednotlivými stromy neumožňuje autům dvouproudý provoz. Protijedoucí řidiči se proto musí pozdravit, domluvit, poděkovat a i v tom můžeme v dnešní uspěchané době nacházet kouzlo naší aleje," vysvětlila své důvody pro nominaci Dědkovské aleje Markéta Holzerová.

Česká krajina

Aleje jsou typickou součástí české krajiny. „Těší nás, že je lidé mají rádi, všímají si jejich krásy a pokud jsou v ohrožení, snaží se je zachránit," řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky. Podle ní si lidé si čím dál více uvědomují, že rostoucí stromy jsou pro lidi i samotnou přírodu extrémně důležité.

„Zejména v letošním parném létě se do alejí chodili před sluncem ukrývat výletníci i zvířata, ve městech pak stromy nabízely jakousi přírodní klimatizaci a jejich okolí nebylo tak přehřáté jako masy betonu všude kolem," nechala se slyšet Marcela Klemensová.

Nominace se na webu alejroku.cz uzavřou 30. září. O tom, kdo zvítězí v jednotlivých krajích i celé republice, bude v následujících měsících rozhodovat svým hlasováním na internetu veřejnost.

Autoři či autorky návrhů vítězných alejí se mohou těšit například na let balonem, knihy a vstupenky. Kompletní seznam nominovaných alejí je na webu alejroku.cz. „Přihlášení do soutěžní ankety je snadné. A to prostřednictvím webových stránek alejroku.cz. Každý může zaslat jednu až tři fotografie – nejlépe ve formátu JPEG. Ke snímkům aleje je ještě třeba připojit stručný popis a důvod, proč si zaslouží pozornost," vysvětlila Marcela Klemensová z Arniky. Součástí ankety je i fotosoutěž, do které bude zařazena první fotografie každé aleje nominované do ankety, ale fotky lze přihlásit i samostatně.