„Chceme tak zamezit zneužívání dávek. Stává se, že místo potravin jsou za ně kupovány lihoviny nebo cigarety,“ uvedl místostarosta Stanislav Marek.

Změna se týká desítek klientů

V současné době by se tento způsob vyplácení týkal přibližně poloviny klientů sociálního odboru a nahradil by jim takzvaný příspěvek na živobytí. Ten pobírá ve správním obvodu Nového Města více než sto klientů. „Převážná část příspěvku bude vyplácena prostřednictvím poukázek,“ upřesnil vedoucí sociálního odboru Petr Švanda.

Poukázky mají nominální hodnotu padesát, sto a dvě stě korun a podle zkušeností z jiných měst je vhodné je vyplácet hlavně v padesátikorunových poukázkách. „Na poukázky se nevrací zpět drobné, takže se tím předejde zneužití,“ doplnil místostarosta.

Firma Accor Services, která distribuci poukázek pro úřady zajišťuje, nyní jedná s obchody v Novém Městě o možnosti zavést tento způsob plateb. „Síť pro využívání poukázek vytváříme na míru, na základě požadavků konkrétního úřadu a regionu. Obchody jsou poukázky přijímány převážně pozitivně,“ uvedla Adéla Salačová z firmy Accor Services.

Radnice bude mít nad využitím poukázek kontrolu, protože každá z nich je označena kódem a firma je schopna vyhodnotit, kde a za kolik se jimi platilo.

Žádný alkohol, žádné cigarety

Obchody budou navíc vázány pravidlem, že na poukázku nebude možné odebírat alkohol a cigarety. Podobný systém vyplácení sociálních dávek má být celoplošně zaveden v celé České republice v roce 2009. Novoměstská radnice proto smlouvu s firmou Accor Services uzavřela do konce roku 2008.