Elektronická pošta dává lidem zabrat víc než papírová. Soudy hlásí stohy vytištěných stránek navíc a řadu dalších potíží.

Soud musí návrh zpracovat, vytisknout do papírové podoby a rozeslat dalším účastníkům řízení. Stává se, že například dopravní podnik pošle soudu několik set žalob na černé pasažéry najednou.

Zahlcené podatelny

„Podatelna v takovém případě zpracovává obrovské množství žalob, aniž by mohla dělat něco dalšího. Nebo musíme zjišťovat, zda účastník řízení má datovou schránku. Nemá–li ji, posíláme zásilky poštou. Ověřování podaných listin je další nárůst administrativy,“ popsal část problémů předseda jihlavského okresního soudu Vladimír Sova.

Předsedkyně soudu v Havlíčkově Brodě Helena Geržová potvrdila, že datové schránky přinesly nárůst výdajů. „Museli jsme na administrativu kolem schránek vyčlenit jednu pracovnici, za kterou nedostaneme náhradu. Na druhou stranu je pružnější třeba komunikace s exekutory,“ připustila Geržová.

Stejné problémy jako okresní soudy řeší i soudy vyšší instance. „Administrativní práce je daleko víc a spotřebováváme hodně papíru a náplní do tiskáren. Musíme si například tiskout i doručenky. Dřív tu službu dělala pošta,“ připomněla vedoucí kanceláře jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně Helena Brychtová.

Podle mluvčí Ministerstva spravedlnosti Veroniky Ludvíkové jeho představitelé uznávají, že přechodná doba je pro soudy zatížením, a hledají, jak pomoci.

Podle Pavla Nováka, zástupce ředitele tiskového odboru Ministerstva vnitra, vzrostla na okresních soudech za posledního půl roku výrazně spotřeba papíru. Například na Okresním soudu v Ostravě o dvě a půl tuny. „Problém by měl vyřešit zákon o elektronickém spisu, chystaný Ministerstvem spravedlnosti,“ uvedl Novák.

Upřesnil, že od loňského listopadu bylo odesláno dvacet milionů datových zpráv většinou mezi úřady a při ceně odeslání doporučeného dopisu kolem třiceti korun činí úspora na poštovném asi šest set milionů korun.