„Elektronický podpis zabere spoustu času. Dřív mi donesli štos dokumentů, které bylo třeba podepsat. Sedl jsem si k tomu a za chvilku jsem to měl hotové,“ vzpomíná na dřívější „papírový“ postup velkomeziříčský starosta.
Jak sám říká, nyní dokument obdrží elektronickou poštou a musí si ho uložit. Následně je nutné jeho formát změnit na pdf, aby s ním již nebylo možné manipulovat. Následně k němu připojí svůj elektronický podpis a vše odešle zpátky.
„Začátky nikdy nebývají jednoduché. Třeba se to rozběhne a já se s tím naučím pracovat rychleji, ale teď z toho rozhodně nadšený nejsem. Myslím si, že tento systém předběhl vývoj ve společnosti,“ uzavírá svoje hodnocení datových schránek starosta.
Starosti malých obcí
Datové schránky ale přestavují problém hlavně pro starosty malých obcí. Město pro ně proto uspořádalo několik školení, k dispozici jsou jim rovněž informatici z radnice. „Pro starosty je nejlepší, když za nimi někdo přijede a ukáže jim to přímo v praxi,“ vysvětlil velkomeziříčský místostarosta Josef Komínek.
Jednu výhodu ale nový systém i pro tyto malé obce přece jen měl. Díky povinnosti zřídit si datové schránky si obce mohly nakoupit nové technické vybavení.
Lucie Kučerová