„Tyto šperky věnovaly pro dárkyně krve zakladatelky projektu Jsem královna. Na každý měsíc navrhnou jeden model náušnic, a ten pak zájemkyním posílají domů. Na měsíc červen si vybraly téma dárcovství krve. Náušnice jsou ve tvaru kapky krve, vyrobené na 3D tiskárně a zabalené v krabičce, ve které je vložen i dopis s věnováním,“ uvedla mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Vírská nádrž.
Dobré zprávy z povodí: hladiny řek na Vysočině klesají, vodní nádrže se plní

Nemocnice Nové Město na Moravě registruje téměř pět tisíc aktivních dárců. „Naši dárci jsou ve stech procentech bezpříspěvkoví, považují darování krve jako formu pomoci, kterou poskytují potřebným. Počty odběrů jsou v několika posledních letech stabilizovány. Pohybují se od tří tisíc dvou set do tři a půl tisíce odběrů za rok,“ informovala Pecková.

Novoměstské nemocniční zařízení si na nedostatek dárců nemůže stěžovat. „Máme tři odběrové dny, v případě zvýšené potřeby konkrétní krevní skupiny jsou dárci krve telefonicky zváni k mimořádnému odběru. Naši dárci jsou opravdu velmi disciplinovaní, takže s doplňováním zásob krve nemíváme větší problémy,“ potvrdila vrchní laborantka oddělení klinických laboratoří a transfúzní služby novoměstské nemocnice Dana Vašková.

Následky nedělní bouřky.
To byla ale spoušť. Hasiči ji na Žďársku likvidovali ještě v pondělí ráno

„Často se stává, že k nám chodí krev darovat členové rodiny v několika generacích. Pozitivní přístup u bezpříspěvkového dárce krve je třeba ocenit především u mladé generace,“ dodala Vašková.