Zatímco my si na dárky musíme počkat do příští středy, děti si je v domově už rozbalily. „Dvacet let tu totiž děláme klasický Štědrý večer týden předtím, než se děti rozjedou na Vánoce k rodičům,“ podotkla ředitelka Miluše Řehůřková.

Oči se dětem rozzářily například nad modely letadel a lodí, nad dekami, kosmetikou, hračkami či hodinkami. „Největší radost mi udělala přikrývka s tygrem. Hrozně dlouho jsem si ji přála, a teď ji konečně mám. A co bych ještě chtěla dostat? Opravdového tygříka přeci. Jsou hrozně roztomilí, ale asi jen do té doby, než vyrostou,“ prozradila s úsměvem své přání Vladislava.

Růženka by chtěla dostat živého koně

Čtrnáctiletá dívka nebyla rozhodně jedinou, kdo by rád doma pod stromečkem našel živé zvíře. „Já bych chtěla dostat koně. Jednou bych na něm chtěla závodit. To by mě moc bavilo,“ přála si jedenáctiletá Růženka.

Domácího mazlíčka by chtěl i dvanáctiletý Jirka. „V domově jsem dostal kopačák a hokejku. Mám z toho obrovskou radost. Ale ještě bych si třeba přál nějaké zvíře,“ řekl Jirka.

Kromě hmotných dárků mají děti v domově i jiné společné přání – strávit Vánoce se svými rodiči a sourozenci. „Vánoce jsou jednou za rok, a proto bych si je chtěla opravdu užít. Štědrý den v domově byl skvělý. Nejraději vzpomínám na večeři, na niž jsme šli do místní restaurace. Nejvíc se ale těším na to, až budu s rodinou a sourozenci,“ prozradila také čtrnáctiletá Denisa.

Pavel stráví Vánoce v domově

Podobně to vidí i sedmnáctiletá Veronika. „Štědrý večer bych chtěla trávit určitě s rodinou. Aby byla všude kolem ta vánoční pohoda. Chybět ale nesmí ani stromeček a dárky. To k tomu prostě patří,“ řekla s tím, že po kamarádech z domova se jí trošku stýskat bude.„Ale zas na druhou stranu se domů hrozně těším. S dětmi v domově jsem celý rok, takže budu svátky moc ráda trávit se svými blízkými,“ doplnila dívka.

Vánoce bez rodiny prožije letos třináctiletý Pavel. „Zůstanu v domově. Těším se na to, až budu odpočívat a užívat si klid. Taky mám v plánu dávat dohromady modely letadla a lodě, které jsem dostal v domově pod stromeček. Teprve se to učím, takže to nebude asi nic jednoduchého. Vlastně zjišťuji, že je to dost složité,“ usmíval se třináctiletý chlapec, který obdivuje Spidermana.

„Dokonce jsem dostal letos k Vánocům i jeho masku. A podívejte, co mám ve skříni jeho plakátů,“ ukazoval reportérům Žďárského deníku Pavel.

----------------

Děti nejsou v domově vlastní vinou

Dětský domov v Rovečném je určen pro děti od tří do osmnácti let, u nichž byla soudem nařízena ústavní výchova. Přichází tam na nezbytně nutnou dobu, tedy na dobu, než se mohou vrátit domů, nebo než je pro ně nalezena náhradní rodina. Mnohdy tam však podle ředitelky Miluše Řehůřkové zůstávají i několik let.

Děti se tedy do domova nedostaly vlastní vinou…
Rozhodně ne. Zradili je většinou jejich nejbližší. Důvodem pro zařazení do dětského domova bývá zanedbání výchovy, výživy a dalších rodičovských povinností. Často je to však psychické a fyzické týrání nebo zneužívání. U dětí, kde je předpoklad, že se nebudou moci vrátit do své rodiny nebo o ně nemá nikdo zájem, hledáme vhodné pěstouny.

Jak vypadá život v dětském domově?
Způsob života je přizpůsoben životu v rodině. Má tak podobu samostatných skupin, které lépe navozují typické rodinné prostředí. Děti mají v každé skupině k dispozici běžné domácí zázemí – pokoje, obývací místnost, jídelnu a kuchyň. Děti také chodí nakupovat, vaří a podílí se na úklidu.

Podle čeho se děti rozdělují do skupin?
Dbáme na to, aby se nenarušily sourozenecké vazby. Sourozenci tak bývají ubytováni vždy společně. Každá skupina má své vlastní tety a strejdy, aby se mezi nimi mohly vytvořit hlubší vztahy a citová pouta.

Pro kolik dětí je domov v Rovečném určen?
Domov má kapacitu pro tři skupiny, a tak se na určitou dobu stává rodinou až pro čtyřiadvacet dětí.

Kam chodí děti do školy?
Děti chodí do první až páté třídy Základní školy v Rovečném a od šesté do deváté třídy do školy v Bystřici. Pokud dítě nemá v osmnácti letech dokončené studium, je jeho pobyt prodloužen až do ukončení přípravy na povolání. Děti navíc dosahují četných úspěchů například ve výtvarných či naukových soutěžích.

Co dělají děti ve svém volném čase?
Pro využití volného času mají místnost pro relaxaci, tělocvičnu s posilovnou a hřiště. K dispozici jim jsou také počítače. Prostředí domova je útulné a určené k tomu, aby děti mohly zapomenout na trápení a žít svůj dětský život.