Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dářko vymění vodu s jezerem v Tatrách

Škrdlovice,Zub - Do klubovny zbrojnice dobrovolných hasičů Škrdlovic přibyla jedna výtvarná cennost. Je to olej na dřevě od lidového malíře z polských Tater.

19.7.2011
SDÍLEJ:

Wojciech Lassak z nejvýše položené vsi v Polsku, tatranské vesnice Zub, přijel do Škrdlovic v horalském kroji. Představitelům partnerské obce předal olejomalbu na dřevě. Foto: Ivo Havlík

Znázorňuje partnerské vztahy dvou vesnic a hasičských sborů. Tatranský horal na obraze drží znaky obou obcí a křišťálová hladina za ním propojuje dvě unikátní vodní plochy - Velké Dářko v katastru Škrdlovic a Mořské oko na území nejvýše položené obce v Polsku, vesnice Zub v Tatrách. Zatímco největší rybník Žďárska a Vysočiny není třeba čtenářům Deníku představovat, horské jezero zřejmě ano. Je nejrozsáhlejší vodní plochou v polských Tatrách, leží v nadmořské výšce 1395 m, přibližně 25 km od tatranské metropole Zakopané.

Dojezd až k němu není možný. Posledních osm kilometrů je nutné vystoupat pěšky. Námaha však stojí za výhled na zubaté tatranské panorama s nejvyšším vrcholem polsko-slovenského hraničního hřebene, štítem Rysy (2499 m n.m.).

Jedna voda je větší, druhá je hlubší. Hladina Mořského oka má povrch 35 hektarů, zatímco plocha Velkého Dářka je téměř šestinásobná. Ale zatímco Mořské oko sahá do hlubiny jednapadesáti metrů, Velké Dářko je naopak mělké, ke dnu jsou pouhé čtyři metry a to ještě pozvolné.

Tatranská voda je zcela čirá, vidět jsou kameny a ryby v hloubce 12 metrů, dále už nedosáhne světlo. Mořské oko se původně jmenovalo Rybí stav. Nikoli náhodou, skutečně je přírodně, nikoli uměle, zarybněno. Žijí v něm hlavně pstruzi, což v této nadmořské výšce není zcela běžné. V listopadu jezero zamrzá, roztaje až v dubnu. Po „skleněné” hladině lze takřka půl roku bezpečně chodit. První zmínky o Mořském oku pocházejí z konce 16. století. V roce 1637 král Vladislav IV. udělil privilegium Vladislavu Novobilskému, jen on směl na okolních loukách pást dobytek.

Od roku 1933 území patří polskému státu. „Jako správní patrioti se chlubíme svým a současně obdivujeme cizí,” řekli Deníku starosta Škrdlovic Ivan Hořínek a starosta hasičského sboru rázovité horské vesnice Zub Wojciech Lassak. Jednou prý slavnostně „zkříží” své vodní plochy, vědro měkké vody od pramene Sázavy vlejí do Mořského oka a vědro tvrdé vody z tatranského plesa šplíchnou do Velkého Dářka.

19.7.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Žďárští hledají stromy svobody

Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení