Starostové měst a obcí z toho ale nadšení nejsou, a to ani přesto, že do městské kasy tím přibude více peněz. Je jim totiž jasné, že navýšení poplatku mezi lidmi zvedne vlnu nevole. Zejména tam, kde už daň z nemovitostí zvýšili pro letošek, což zastupitelé ze zákona mohli až pětinásobně.

Když třeba vlastník nemovitosti loni teoreticky na dani zaplatil sto korun a město ji pro letošek zvýšilo kupříkladu pětkrát, platil by pět set korun. Ale protože poslanci pro příští rok vymysleli ještě povinnost zvýšit daň dvakrát, vlastník domu by už tak zaplatil tisíc korun. Tvrdost zákona však mohou města na poslední chvíli obejít, aby obyvatelé příští rok nemuseli na dani zaplatit tolik. A někde už tak učinili.

Čtyřikrát více?

„Pro letošek jsme daň z nemovitosti zvýšili dvakrát, tedy jsme použili koeficient 2. Nyní jsme ale vydali vyhlášku, kterou daň zase snižujeme. Tím bude pro naše obyvatele od příštího roku daň zvýšena jenom dvojnásobně, jak přikazuje novela zákona, a nikoliv čtyřikrát, jak by tomu bylo, kdybychom naši původní daň nesnížili,“ vysvětlil starosta Polničky Bohumil Cempírek.

Jen to, co přikazuje zákon, tedy dvojnásobně zvýšenou daň z nemovitosti, příští rok zřejmě zaplatí obyvatelé Žďáru nad Sázavou. Tam totiž pro letošek daň nezvyšovali vůbec, i když mohli až pětkrát. „Držíme lajnu a daň nezvyšujeme,“ prohlásil žďárský starosta Jaromír Brychta. Majitelé tamních domů tak budou od ledna platit „jen“ státem přikázaný dvojnásobek, a do městské kasy tak přiteče dvakrát tolik peněz než letos.

„Počítáme s částkou kolem pěti milionů korun,“ odhadl Brychta. I když to bude méně, než kdyby Žďárští „vyždímali“ své obyvatele a živnostníky, peníze se budou hodit. „Při současném výpadku příjmů z dalších daní to budou vítané finance pro chod města. Třeba na zimní údržbu chodníků, která nyní přešla na obce,“ dodala místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

Ze své vlastní vůle už nechtějí zvyšovat daň pro příští rok ani ve Velké Bíteši. „Zákonem stanovený dvojnásobek akceptovat musíme, ale nic víc. Navíc si rozhodně nemyslím, že by to byl správný krok, jak vyvést zemi z krize. Doplatí na to zase jenom obyčejní lidé,“ sdělil velkobítešský starosta Miroslav Báňa.

K nepopulárnímu kroku přistoupili ve Svratce. Pro příští rok už zvýšili dvakrát, a kvůli novele zákona se tak tamním lidem daň od ledna 2010 zvedne celkem čtyřikrát. „Za normálního vývoje rozpočtu bychom to nedělali,“ sdělil starosta Boris Jakubík s tím, že obcím přibyly nyní další výdaje. Avšak při nejbližší možné příležitosti Svratečtí plánují jimi stanovený koeficient 2 vrátit zpět.