„Z hlediska architektonického i historického se jedná o velice cenný objekt, který disponuje značnými uměleckými kvalitami a autenticky vzácně dochovanými prvky,“ konstatoval ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Objekt se složitým stavebním vývojem nese stopy především klasicistní úpravy. Od té doby prošel pravděpodobně jen minimem změn. Mezi autentické prvky patří zejména schodiště s dekorativní mříží, velké množství dveřních výplní s dřevěnými zárubněmi a kováním, dřevěná vrata průjezdu s nadsvětlíkem, okenní výplně, klenby, dlažba průjezdu, veranda s vnějším schodištěm a další.

Velkorysé architektonické pojetí domu s klenutým interiérem svědčí o jeho výjimečném a reprezentativním postavení. Hodnotná je rovněž zahrada s několika vzrostlými stromy a altánem. „Dům tvoří hodnotnou součást zástavby historického jádra a dotváří celkový charakter městské památkové zóny,“ dodal Pavel Macků.

Návrh na prohlášení domu kulturní památkou podalo územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Objekt je v soukromém vlastnictví.

Kromě celkem 2977 nemovitých kulturních památek, z čehož je šestnáct národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou z Vysočiny zapsány židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou a historické centrum Telče, což zároveň znamená, že Kraj Vysočina se pyšní nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci České republiky.