„Žádná ze stran nezpochybňuje volební vítězství ČSSD a skutečnost, že nominuje starostu,“ připustila Zvěřinová, která jako lídr vítězné strany zároveň získala i nejvíc hlasů žďárských voličů. Podle senátorky by ve Žďáře měli být dva místostarostové.

„Projednali jsme s prvními stranami vize a různé možnosti spolupráce. Povolební jednání budou pokračovat zítra. Dnes odpoledne zasedá rada města a musíme nejdříve dořešit některé další záležitosti,“ sdělila včera odpoledne Zvěřinová.

Kromě stran, které získaly větší množství mandátů, což jsou ODS (5 mandátů), TOP 09 (5) a KDU-ČSL (4), chtějí sociální demokraté jednat i s méně úspěšnými – KSČM, SPOZ.

Ve hře je další místostarosta

„Sice všichni víme, že někteří kolegové z ostatních stran ve městě mají tendenci se přiklonit jinam než k nám, ovšem jednat o tom, co a jak by si představovali, chceme se všemi,“ nechala se bez bližšího upřesnění slyšet Dagmar Zvěřinová.

Pokud by vítězná žďárská ČSSD dala dohromady svých devět mandátů s pěti, které získala ODS, k vládnoucí koalici by to stačilo. Dalšími pěti mandáty by toto „spojení“ mohla podpořit TOP 09, ale ve hře je i KDU–ČSL se čtyřmi křesly v zastupitelstvu.

Silnou zbraní sociálních demokratů ve vyjednávání jsou dva posty místostarostů. To je ve Žďáře novinka oproti minulému volebnímu období, kdy na radnici bylo zřízeno místo pouze jednoho místostarosty.

ODS, TOP 09 i KDU–ČSL mají v povolebních vyjednáváních kandidáty, kteří by mohli obsadit místostarostenské posty.„K tomuto se vyjadřovat nehodlám. Kromě toho ani nejsem členem vyjednávacího týmu a nikdy za těch šestnáct let strávených na radnici jsem v něm nebyl,“ sdělil Jaromír Brychta.

I další Brychtovi spolustraníci z ODS se k probíhajícímu koaličnímu jednání v okresním městě zatím vyjadřují nekonkrétně, pouze v obecné rovině.

„Jsou známy výsledky voleb a kdo bude v zastupitelstvu. Povolební jednání budou podle domluvy probíhat do konce týdne. Konkrétnější být nemohu, nebylo by to fér vůči ostatním partnerům,“ vysvětlil předseda Místního sdružení ODS ve Žďáře nad Sázavou Jan Mokříš.

Lídr KDU-ČSL a současně i předseda městské organizace Rostislav Dvořák prohlásil, že do koaličního vyjednávání jdou s nabídkou, kterou uvedli již ve svých předvolebních materiálech. Co se týče spekulací o tom, že právě on by mohl být kandidátem na post druhého žďárského místostarosty, nekomentoval to.

„Mohu mluvit pouze obecně a sdělit, že Žďár bude mít v dalším volebním období s největší pravděpodobností dva místostarosty,“ prohlásil lidovecký zastupitel Rostislav Dvořák.

Vyjadřovat se konkrétně včera nechtěli ani zástupci TOP 09, jakožto nováčka mezi zastupiteli ve Žďáře nad Sázavou. Rozhodně ale dementovali zprávu o tom, že TOP 09 tvoří ve městě koalici bez ČSSD. „Povolební jednání jsou ještě hodně otevřená a nemyslím si, že by už někdo byl schopen říct něco konkrétního. Jediné, co mohu, je popřít spekulace, která prošla jednou radiovou stanicí, a to že ČSSD ve Žďáře nad Sázavou přechází do opozice a my s ostatními stranami tvoříme koalici. To je samozřejmě nesmysl,“ uvedl Michael Kubík, předseda výboru Regionální organizace TOP 09 Žďársko.