Druhým místem v kategorii Nejlepší technické řešení se tak zařadila mezi atraktivní cyklostezky v Lotyšsku a Rakousku, další kategorie Příkladné iniciativy a Cenu poroty ovládly projekty greenways ve Španělsku. Cenu převzala v lotyšském zámku Dikli náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.

„Cyklostezka Přibyslav – Sázava patří k nejoblíbenějším na Vysočině a podle našich statistik ji od dubna do září navštíví téměř patnáct tisíc návštěvníků měsíčně, ať už se jedná o cyklisty, in-line bruslaře nebo pěší. Rada kraje se proto rozhodla v souvislosti s oceněním European Greenways 2019 poskytnout Přibyslavi finanční dar ve výši 50 tisíc korun,“ sdělila náměstkyně Jana Fischerová.

The European Greenways Association (EGWA) je mezinárodní organizace sdružující více než 50 subjektů z 16 evropských zemí působících v oblasti rozvoje cykloturistiky.

„Pravidelně každé dva roky jsou udíleny i prestižní ceny úspěšným projektům, které naplňují charakteristiku takzvané greenways. Greenways jsou bezpečné a atraktivní cykloturistické trasy, které slouží rekreaci, sportu a turistice. Přirozeně vznikají podél řek, ale využívány jsou i koridory bývalých železničních tratí,“ vysvětluje krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal a doplňuje, že to je i případ cyklostezky Přibyslav – Sázava, která byla dokončena v roce 2011.

Je dlouhá 8855 metrů s převýšením pouhých 56 metrů. Trasa se vine po náspech zrušené železniční trasy v biokoridoru horního toku řeky Sázavy. Od 1. srpna 2017 je tato cyklostezka také jednou z dvanácti monitorovaných lokalit v Kraji Vysočina. Celkové náklady na její výstavbu dosáhly 1,1 milionu euro a z pětaosmdesáti procent je pokryla evropská dotace.