„Zúčastnit se může každý, kdo zaplatí startovné, jenž činí jednu korunu za každý na kole najetý kilometr. Peníze získané touto akcí půjdou na pomoc chudým dětem v Bangladéši,“ vysvětluje Alena Rusová, jednatelka dobročinné organizace Samari.

Na žďárské náměstí dorazí peloton 10. července kolem poledne, na další pouť do Havlíčkova Brodu se skupina vydá kolem druhé hodiny odpolední. Pomoci však mohou i ti, kteří nejsou zrovna zdatní v cyklistice. Stačí zakoupit speciální samolepku v ceně třiceti korun nebo zaslat peníze na účet veřejné sbírky.

Pracovnice organizace Samari se také bude věnovat těm, kteří by chtěli nějaké bangladéšské dítě adoptovat na dálku. Takto adoptované děti získávají šanci na vzdělání, které je pro ně příležitostí vymanit se díky následnému pracovnímu uplatnění z chudoby, která v Bangladéši panuje.

„Zájemcům poskytneme veškeré informace, vyberou si dítě, my s nimi sepíšeme smlouvu a případně mohou složit první splátku. Ta na jeden měsíc činí čtyři sta šedesát korun pro venkovské dítě a šest set čtyřicet korun pro dítě v internátní škole,“ popisuje Rusová. Noví adoptivní rodiče potom obdrží kartu dítěte, jeho fotografie a každý rok budou dostávat o „svém potomkovi“ podrobné informace.

Jana Ševčíková