Aleš Wasserbauer na kole šlape jednou nohou, sám kvůli rakovině o tu druhou přišel. „Nádor mi diagnostikovali v roce 2007, to mi bylo jednadvacet let. Důsledkem byla vysoká amputace ve stehni. Tehdy jsem se setkal s lidmi z nadačního fondu Krtek, a po tom, co jsem onkologickým onemocněním prošel, se chci nějak revanšovat lidem, kteří mi tenkrát pomohli. Viděl jsem, jak usilovně pracují, aby nemocným dětem pomohli, jak se o ně starají, aby jim co nejvíc ulehčili," řekl Aleš Wasserbauer.

Charitativní jízdy se bude moci 8. srpna zúčastnit každý. „Chceme všechny motivovat, ukázat, že i s handicapem se dá sportovat, třeba jezdit na kole," řekl Wasserbauer. Peloton s sebou poveze zapečetěnou kasičku, přispět do ní může kdokoli – jezdci třeba dobrovolným startovným. Wasserbauer jinak peníze do sbírky shání od nejrůznějších dárců. „Zatím to vypadá na úspěch. Věřím, že se i cyklojízda vydaří a vybraná částka mile překvapí," poznamenal.

S přípravou akce pomáhají žďárskému cyklistovi partnerská města na trase jízdy, a také Josef Zimovčák, mistr světa v jízdě na vysokém kole a zakladatel celorepublikové akce Na kole dětem, jež má stejný cíl jako jízda Žďárskými vrchy – podpořit onkologicky nemocné děti. „S Pepou Zimovčákem jsem se seznámil před několika lety přes fond Krtek. Když jsem ho oslovil, byl nápadem na místní projekt nadšený. Souhlasil s tím, že tady zorganizujeme něco jako regionální variantu jeho Na kole dětem," vysvětlil Aleš Wasserbauer. Zimovčák s ním také na svém „kostitřasu" pojede v čele pelotonu.

Trasa jednodenní jízdy začne na žďárském náměstí Republiky, zastávky budou v partnerských obcích. Cílem jezdců bude opět Žďár, konkrétně areál Pilák. Zástupcům nemocnic z Nového Města a Jihlavy a nadačního fondu Krtek tam bude předán šek s vybranou částkou. „Hudebním vystoupením pak jízdu zakončíme," dodal Wasserbauer. Cyklojízda je dlouhá celkem 65 kilometrů. Ujet celou cestu ovšem není podmínkou, kdykoli se lze připojit nebo odpojit.

Trasu rozmělní také plánované zastávky. „A pojedeme vyjížďkovým tempem, nejde o závod. Doufám, že to nebude náročné. Děti, pro něž jedeme, to taky nemají jednoduché, tak si říkám, že ten jeden den to nějak zvládneme," usmál se Aleš Wasserbauer.

Jako první si peloton udělá zastávku v partnerské Svratce, jež do sbírky darovala deset tisíc korun. „Jde o správnou věc, co jiného v dnešní době podpořit? Přispějeme i občerstvovací," řekl František Mládek, svratecký starosta. „A samozřejmě také pojedeme, už máme i připravené jednotné oblečení," dodal starosta se smíchem.

O projektu

Na kole dětem Žďárskými vrchy je cyklojízda na podporu dětských oddělení novoměstské a jihlavské nemocnice a nadačního fondu Krtek, co se stará o děti nemocné rakovinou. Cílem projektu je ale i pozvat širokou veřejnost, ukázat možnost pomoci těm, kteří ji potřebují, strávit příjemný den s přáteli i propagovat krásy Vysočiny. Autor projektu Aleš Wasserbauer plánuje jízdu pořádat každoročně.
Start: 8. srpna 2015, 9.30 hodin, náměstí Republiky ve Žďáře n. S.

Cíl: areál Pilák, Žďár n. S.

Trasa: Žďár – Světnov – Herálec – Svratka – Tři Studně – Nové Město – Slavkovice – Žďár