Letošní ročník nesl podtitul Bezpečně v dopravě, k čemuž se vztahovala například i praktická ukázka hasičského zásahu při vyprošťování zraněného z auta či poskytování první pomoci. Hlavně cyklisté jsou na silnicích zranitelní, a proto by neměli podceňovat používání ochranných pomůcek.

Jako závodníci

„Spousta lidí, a to zejména starších, si myslí, že když jede pomalu a dává pozor, tak nepotřebuje žádnou přilbu. Obětí nehody se ale mohou stát, i když chyba není na jejich straně," vyjádřil se Ján Svorada s tím, že on sám bez přilby na kole nevyjíždí. „Myslím si, že dnešní děti jsou už zvyklé přilby používat. Konečně i v televizi při závodech vidí, že cyklisté jezdí s přilbou, takže to berou jako samozřejmost, navíc se chtějí závodníkům co nejvíce podobat," uvedl Svorada.

Podstatou preventivní akce na žďárském náměstí, kde nechyběly i různé dílny a atrakce pro nejmenší, byla připomínka skutečnosti, že když se děti smysluplně baví a aktivně tráví volný čas, nesklouznou tak lehce například k užívání drog.

„Akcí Rozhodni se sám nechceme mladým jen zpestřit jeden z posledních prázdninových dnů. Při vyrábění, hraní a soutěžení je můžeme seznámit s našimi programy, kterými se snažíme na základních a středních školách předcházet různým formám rizikového chování. V souvislosti s blížícím se školním rokem se pak mohou spolu s rodiči sami rozhodnout třeba o tom, jak budou ve školním roce trávit volný čas," uvedla vedoucí centra primární prevence Petra Nováčková.

Sport je jedním z řešení, ale přivést k němu dnešní děti není vždy jednoduché. „Velká lákadla představují počítače nebo televize, což samozřejmě není ideální, takže každá další činnost venku je přínosem. Je třeba se mladým snažit ukázat sport z té zábavnější stránky, probudit v nich soutěživost a snahu něco dokázat. Například součástí závodů Světového poháru v horských kolech, které pořádáme, jsou i dětské závody, aby si to děti mohly na kole vyzkoušet, anebo škola ježdění přes jednodušší překážky. Prostě aby je to bavilo, chytlo a chtěly v tom pokračovat dál," dodal Ján Svorada.