„Půjde o plastiku, nazvanou Zubr, za dvě stě tisíc korun," informoval bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že pořízení a umístění betonové plastiky už schválili zastupitelé.

Čtyřmetrový zubr najde svoje místo v lokalitě Lužánky, vpravo při cestě vzhůru, poblíž dětského lanového parku. „Bude to prvek umístěný v krajině. Naším záměrem je především zatraktivnění lokality pro návštěvníky," konstatoval bystřický starosta s odkazem na oblibu Olšiakových soch. Po nich je možné i lézt, zejména děti toho pak využívají.

„Momentálně s vedením bystřické radnice dojednáváme podrobnosti," potvrdil zakázku Michal Olšiak. Jeho sochy přibývají hojně především na Žďársku, ale zájemci o ně jsou v z okolních okresech, případně i jinde v Česku. Soch jsou již více než tři desítky, přičemž jako první před více než desetiletím vznikla socha Mamlase poblíž žďárského Starého dvora.

Čtyři plastiky

Obce, v nichž se rozměrné plastiky nacházejí, je berou jako prostředek ke zvýšení cestovního ruchu. Například na trase Hamerského vycházkového okruhu obce Hamry nad Sázavou jsou hned tři sochy již zmíněný Mamlas ve východní části, Mamut kousek pod Rozštípenou skálou a Hamroň „hlídá" u příjezdu od Žďáru vpravo od silnice. Čtvrtá socha zapadlý vůz a spřežení je k vidění hned vedle hlavní komunikace I/19 procházející vesnicí.

„Letos jsme vydali aktualizovanou mapu se zajímavostmi v obci a jejího okolí, kde jsou kromě přírodních památek i sochy Michala Olšiaka. Co se počtu turistů týká, řekl bych, že jich rok od roku přibývá," řekl starosta Hamrů nad Sázavou Hubert Křesťan.

Žďárská radnice netradiční Olšiakovy skulptury propaguje například speciální mapou pro cyklisty a před několika lety bylo vydáno i pexeso. Lidé se k betonovým kolosům navíc s oblibou vracejí.

„Betonové sochy nás upoutaly už před pěti lety. Od té doby ale další přibyly, takže jsme se letos dopředu přes internet snažili zjistit, které to jsou, abychom si k nim mohli naplánovat výlety," prohlásila Dana Hloušková z Prahy, která se svojí rodinou tráví na Žďársku dovolenou.

Další ze soch Rak na břehu rybníka Jordán v Račíně, se stala i oblíbenou svatební kulisou.

První svatbu u sochy v Račíně měli místní. „Pak se objevili i další zájemci, kteří nebyli odsud. I na letošek máme žádosti od lidí, kteří u nás nežijí, ale chtěli by být na břehu rybníka oddáni," uvedl Leoš Zich, místostarosta Račína.

Olšiakova betonová želva před kostelem Navštívení Panny Marie v Obyčtově, který byl postaven podle návrhu Jana Blažeje Santiniho Aichla, se před několika lety dostala i na turistickou známku. Unikátní svatostánek je totiž postaven ve tvaru želvy, křesťanského symbolu věrnosti a dobré manželky. Obří betonová želva umístěná na prostranství před ním byla proto jasnou volbou.

Betonové sochy*

Mamlas Starý dvůr, Žďár n. S.

Mamut u Hamrů n. S.

Kůň Hamry n. S.

Hamroň Hamry n. S.

Výr osada Yukon u Tří Studní

Krbový mužík osada Yukon

Rak Račín

Hroši Škrdlovice

Želva Obyčtov

sv. Florián SDH Nové Město

Rozcestník Velké Dářko

Charlie Žďár n. S., Veselská ul.

Hejkal Pepino Tři Studně

Strom Poděšín

Houby Fryšava

Káně Tři Studně

Drak Ronov n. S.

Čertův stolek Chotěboř

*některé sochy Michala Olšiaka v širším okolí Žďáru nad Sázavou