„Zdržím se hlasování," prohlásil včera Jaromír Brychta. O koalici měl prý jiné představy. „Stál jsem o spolupráci ODS s ČSSD, lidovci a TOP 09," uvedl dosluhující místostarosta. „Chtěl jsem, aby tradiční zavedené strany, které jsou zkušené a vědí, co je tady třeba dělat, zaučovaly ty mladé z kandidátek Žďár živé město a ANO. Tedy ty, kteří nebyli nikdy ani v zastupitelstvu, a už vůbec ne v radě," nechal se slyšet Brychta.

Podle vyjádření lídra sdružení Žďár živé město Zdeňka Navrátila Brychtovo rozhodnutí nic nemění na dohodě vítěze voleb s KDU-ČSL, ANO a ODS o spolupráci. „V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu i bez Brychtova hlasu máme patnáctimandátovou většinu," řekl Navrátil. Ten tedy může i nadále počítat s hlasy občanských demokratů Radka Černého a Jana Mokříše.

„Ale nemám žádné páky na to, abych zvrátil rozhodnutí Jaromíra Brychty," prohlásil předseda žďárského sdružení ODS Jan Mokříš. Koaliční partneři se ve Žďáře nad Sázavou dohodli na tom, že starostou se stane Zdeněk Navrátil z vítězného sdružení Žďár živé město. Do křesla místostarosty usedne lídr lidovců Josef Klement, a post druhého místostarosty bude zrušen.

Sdružení Žďár živé město uzavřelo dohodu o spolupráci s KDU-ČSL, ANO a ODS minulé úterý. Dnes se tyto strany s konečnou platností domluví na definitivním složení devítičlenné rady. V té obsadí Žďár živé město tři pozice, stejně jako lidovci. Dvě místa připadnou ANO a poslední z devíti míst dostane ODS.

V opozici po mnoha letech skončí ČSSD s dosavadní starostkou Dagmar Zvěřinovou, a také komunisté a TOP 09. V minulém volebním období mělo město dva místostarosty Jaromíra Brychtu z ODS a Ladislava Bártu za TOP 09. Na radnici vládla koalice ČSSD a ODS, kterou doplnila TOP 09.

ČSSD teď v obecních volbách skončila těsně druhá a stejně jako vítězné sdružení dostala šest mandátů. Třetí nejsilnější stranou ve žďárském zastupitelstvu jsou lidovci se čtyřmi mandáty, po třech přidělili voliči hnutí ANO, ODS a KSČM. Dva zastupitele získala TOP 09.

Ustavující zastupitelstvo se ve Žďáře nad Sázavou uskuteční v pátek 7. listopadu. „Začíná v 16 hodin ve velké zasedací místnosti městského úřadu," uvedla mluvčí radnice Nikola Adlerová.