„Návštěvnost víceméně stagnuje. Spousta lidí už na věži byla a zájem již není takový jako v prvních letech. Proto jsme se rozhodli otevírací dobu věže omezit. Letos bude pouze jediná celodenní prohlídka – v květnu. Další tři prohlídky budou pouze odpolední. Dopoledne chodívá minimum lidí, většina přijde až po obědě,“ potvrdil Stanislav Mikule z Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou.

Věž byla poprvé otevřena v roce 2007 v rámci oslav povýšení Žďáru na město. Za tu dobu si pohled z výšky na město a jeho okolí užily už tisíce návštěvníků. „Například v roce 2016 se v květnu podívalo na věž 433 lidí, v červnu 499, v červenci to bylo 192 a v srpnu vystoupalo nahoru 334 návštěvníků. Vloni si výhled nenechalo ujít 1 717 zájemců,“ informoval Stanislav Mikule.

Nápad zpřístupnit věž návštěvníkům se zrodil v hlavě historika Miloslava Lopaura. Ten je dodnes jedním z průvodců, kteří nejenže zájemce přivedou až na ochoz věže, ale povykládají jim i spoustu historických zajímavostí. „Věž zpřístupňují zaměstnanci Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou ve spolupráci s Římskokatolickou farností Žďár nad Sázavou 1. Farnost propůjčí objekt a klíče, a také se stará o to, aby byla věž pro návštěvníky bezpečná. A pomáhá nám i spousta dobrovolníků, bez nich bychom nebyli schopni prohlídky zajistit,“ poznamenal Stanislav Mikule.

„Podílí se na tom velké množství lidí, všechno děláme ve svém volném čase a bez nároků na honorář,“ dodal muzejník.
Letošní první prohlídka je naplánována na 12. května v době konání žďárské pouti. Věž bude otevřena od 9 do 20 hodin. Další návštěvní čas bude již omezený. 9. června, 7. července a 1. září bude možné na ochoz věže kostela svatého Prokopa vstoupit pouze v mezičase od 12.30 do 20 hodin.