„Krkavci se pokoušeli hnízdit na Čtyřpaličaté skále bezmála deset let. Zejména kvůli rušení návštěvníky ale nebyli úspěšní. Pokud se člověk coby potenciální predátor přiblíží moc blízko, rodiče hnízdo opouštějí. Mezitím může vejce i mláďata ohrozit chlad nebo jiný predátor. V minulých dvou letech jsme proto přistoupili k omezení návštěvnosti cedulemi a páskou,“ vysvětlila mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Zákazové cedule se vyplatily a díky tomu, že byly návštěvníky respektovány, měli ptáci pro hnízdění klid. „Krkavci vloni i předloni úspěšně vyvedli mladé. Zákazové cedulky i páska se tak ukázaly smysluplné,“ potvrdila Kateřina Machová.

„Spolupracujeme i s Českým horolezeckým svazem, který ochotně předává svým členům informace o omezeních lezení na jednotlivých skalách,“ dodala mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Právě horolezci jsou nejčastějšími návštěvníky zmíněné lokality. Čtyři palice patří k jejich nejoblíbenějším cílům. Stejně jako například nedaleký Drátník, Malinská skála, Prosička nebo Pasecká skála. „Lezení na mnoha z nich je po část roku zejména kvůli hnízdění ptactva zakázáno už v základních vyhlašovacích dokumentech. Omezeny bývají také veškeré předpokládané rušivé činnosti v bezprostředním okolí skály - například těžba dřeva,“ podotkla Kateřina Machová.

Omezení vstupu a horolezecké činnosti na Čtyřech palicích potrvá až do 15. května. „Krkavčí pár už si hnízdo hlídá, začali hnízdit přibližně před třemi čtyřmi týdny. S hnízděním tento pár končí okolo 10. května. Pokud je člověk vyruší, začnou létat v kruzích okolo a ozývají se charakteristickým varovným hlasem - liší se od běžného krkavčího krákání. Je to jasný signál, že by měl člověk místo opustit. Všem ohleduplným návštěvníkům děkujeme,“ vzkázala Kateřina Machová.