Objekty stojící na straně ulice u řeky Sázavy patří městu. A jeho vedení je považuje za jednu z největších žďárských ostud. Domy z velké části připomínající spíše ruiny totiž měly být odstraněny už před lety.

A podle rozhodnutí radních dozrál čas. „S tím se už opravdu nedá nic dělat. Je jenom otázka, zda se to zbourá letos, nebo příští a nebo přespříští rok. Dál už se to oddalovat nedá. Každý rok se na špatném stavu podepisuje zima, takže je to opravdu stále horší. Nejsou ani výjimky, že si ty ruiny fotí turisté, jak že to vypadá majetek města,“ řekla místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Najde se druhý poklad?

Odstranění domů nejenom pomůže vzhledu části města, ale radnice počítá i s větší bezpečností v dopravě. Především té pěší a cyklistické.

Na místě domů totiž patrně povede část cyklostezky kopírující břeh Sázavy. „My to území potřebujeme mít volné. Je to jedna z šancí, jak to místo přejít s lávkou a řešit cyklostezku. Názory některých radních proto jsou: zbourat co nejrychleji,“ doplnila Zvěřinová.

Co říkají záměru radnice Žďárští? „Zase nenávratně zmizí kousek starého města. Ale má to tak být. Ty čtyři domy zrovna památkami nejsou a stojí tady akorát tak pro ostudu,“ myslí si Karel Dvorský ze Žďáru.

V blízkosti místa v Žižkově ulici, kde se má bourat, už loni těžká stavební technika pracovala. V základech někdejšího stavení byl dokonce nalezen menší poklad.

V srpnu tam bagrista Jaroslav Mikulecký pod lžící svého stroje objevil starý popelník od kamen a v něm v novinách zabalenou sadu pozlacených příborů. Nález je možné vidět ve výstavních prostorách žďárského Regionálního muzea Na Tvrzi.

Možná čekají při demolici sousedních domů jedné z nejstarších částí Žďáru nad Sázavou v jejich základech další překvapení.

 

Ivan Lidmila