VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtenáři: Ošetřovatelka podávající opiáty je hodna obdivu

Praha, Nové Město na Moravě - Rok až pět let vězení. Takový trest může dostat pracovnice hospice v Novém Městě na Moravě za to, že bez vědomí lékaře dávala těžce nemocné pacientce silný opiát.

23.9.2008 1
SDÍLEJ:

Sevredol. Lék, který klientce bez lékařského předpisu podala ošetřovatelka hospice. Foto: DENÍK/Roman Martínek

Na případ upozornila praktická lékařka z Jihlavy, jež si u pacientky všimla balení opiátů. Čtenáři Deníku, kteří sami zažili umírání blízkého člověka v rodině, mají ale pro jednání pracovnice hospicu pochopení.

Podle nich je těžko soudit člověka, který je svědkem krutých a ponižujících bolestí – a může pomoci. „Pracovala jsem v nemocnici jako ošetřovatelka, zažila jsem mnoho trpících a umírajících a mám i vlastní zkušenost v rodině. Opravdu si vážím zmiňované ženy a všech, kteří mají tu odvahu opravdu pomoci,“ říká čtenářka Věra Fričová.

----------------

Užívání opiátů? V Česku stále velká neznámá

Pracovnice hospice v Novém Městě na Moravě bude zřejmě obviněna policií. Důvod? Těžce nemocné pacientce podávala silný opiát Sevredol bez vědomí lékaře. Na případ upozornil Deník poté, co si praktická lékařka z Jihlavy náhodou všimla u své pacientky krabičky opiátů.

Podle lidí, kteří se věnují hospicové péči, leží ale jádro problému nikoli v pochybení pracovnice hospice, ale u praktických lékařů. Ti totiž nejsou vždycky ochotni těžce trpícím pacientům opiáty předepsat.

Přitom právě tlumení bolesti pomocí těchto silných léků je základem paliativní péče, která se snaží o léčbu bolesti s přihlédnutím k psychologickým, sociálním a duchovním problémům nemocných.

Praktičtí lékaři jsou údajně těmito přístupy často nedotčení. „Někteří lékaři neradi zvyšují dávky opiátů u pacientů, kteří mají chronické bolesti, protože se bojí vzniku závislosti. Je to pošetilé a hloupé, protože většinou jde o lidi víceméně umírající, kde strach ze závislosti není na místě,“ říká i Petr Příhoda, vyučující lékařskou etiku.

Zkušenost s nedůstojným utrpením těžce nemocných lidí je také argumentem tuzemských zastánců eutanazie. Proti jejímu uzákonění je ale v Česku mezi lékaři spíše odpor. Návrh na legalizaci „důstojné smrti“ senátorky Václavy Domšové minulý týden odmítli většinou hlasů i její kolegové v Senátu.
Podle Domšové už ale v českých nemocnicích k případům takzvané divoké eutanazie stejně dochází.

To odmítá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková „Za eutanazii nelze považovat tlumení bolesti vysokými dávkami léků v konečných fázích onemocnění, kdy možné uspíšení smrti je primárně nezamyšleným vedlejším důsledkem mnohdy vysoce žádoucího jednání,“ říká Stehlíková.

-----------------

Víte, že…

#nahled|https://g.denik.cz/41/9e/opiaty_grafika_zdar_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/41/9e/opiaty_grafika_zdar.jpg| #

-------------

Více
v sekci Související články

Autor: Štěpán Plaček

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Spělkovští volili v budově místního obecního úřadu.
9

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení