Více o volbách ZDE
a v Souvisejících článcích

Lidé volili stranu, nezohledňovali jméno konkrétního kandidáta. Sociální demokraté nakonec „posbírali“ 25,81 procent hlasů, jejich rival ODS 23,93 procenta. Třetí příčka se 17,92 procenty patří na Žďársku KDU-ČSL, nad pět procent se v okrese dostala už jenom KSČM, která získala 13,65 procenta hla­sů.

„Neměli jsme na Vysočině kandidáta, ale při kampani jsme spolupracovali s Jihomoravským krajem,“ sdělila senátorka a žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová (ČSSD).

Sociální demokraté na Žďársku brali svoje regionální vítězství jako ne zcela očekávaný úspěch. Zvěřinovou však mrzí nízká účast voličů. Těch se k urnám na Žďársku dostavilo jenom 29,64 procenta.

Malý zájem o volby projevili lidé ve městech, zhruba dvacet až třicet procent, nejvíce lidí zamířilo do volebních místností v malých obcích. V některých z nich to byla až polovina voličů.

V nejmenší obci s místní samosprávou na Žďársku – v Moraveckých Pavlovicích – šlo k urně 55,81 procent obyvatel. Z celkového počtu 43 osob to bylo čtyřiadvacet. Z nich dalo třináct lidí svůj hlas sociální demokracii.

Více než šestačtyřicet procent lidí nad osmnáct let věku se zúčastnilo eurovoleb v Pikárci. Tam zabodovala KDU-ČSL. Ze 108 voličů jí dalo svůj hlas čtyřiatřicet, ČSSD dostala o deset hlasů méně. „U nás máme u voleb vždycky relativně vysokou účast, i když je pravda, že eurovolby jsou méně „populární“ než třeba komunální volby. Dost lidí si už ale uvědomuje, že pokud chtějí něco změnit, nestačí jenom nadávat, ale k volbám také jít,“ sdělil pikárecký starosta František Broža.