„Je to strašně rezavé a nelíbí se mi to," netajila se nechutí Pavla Malá z Nového Města.

Sochy uměleckých kovářů otce a syna Tasovských jsou vytvořeny z oceli, která získala přirozenou ochrannou patinu. „Má rezavou barvu, ta doslova září na pozadí zeleného trávníku," vysvětluje záměr Horácké galerie její ředitel Josef Chalupa.

Exteriérová výstava se líbí novoměstské patriotce Heleně Žákové. „Je pěkná, dokonce jsem se ptala, jestli sochy v parku zůstanou napořád, ale prý ne. Byla jsem se podívat i na zahájení výstavy v Horácké galerii a doporučila bych všem, aby výstavu navštívili," pochválila Žáková.

Různé názory obyvatel nezůstaly utajené ani starostovi. Ten si udělal menší osobní průzkum. „Mluvím o tom s lidmi hodně. Reakce jsou občas negativní, hlavně se jim nelíbí, že jsou sochy železné a rezavé. Někteří se tvářili doslova zděšeně. Jiní jsou naopak nadšeni, že se galerie začala více otevírat, že výstavy nejsou schované pouze za dveřmi," prozradil výsledky osobního průzkumu starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Šedesát exponátů

Umístění uměleckých děl v parku na Vratislavově náměstí se účastnili i sami autoři. „Jedna paní se nás už při instalaci ptala, co tam dělá ten šrot. Bereme to s nadhledem, myslím, že to vypadá naopak velmi dobře," zasmál se Pavel Tasovský starší.

Umělečtí kováři z Náměště nad Oslavou zapůjčili pro novoměstskou exteriérovou i interiérovou výstavu na šest desítek exponátů. „Jsou tam věci starší, například kyvadlo, dále pohyblivé exponáty, které mě velmi baví, jako třeba houpací koník a další. Výstava v interiéru potrvá do konce srpna, venku zůstanou sochy až do 20. září," uvedl Pavel Tasovský starší.

Mladší z rodinné dvojice uměleckých kovářů vystavuje v Novém Městě poprvé. „Občas jsme měli rozdílné názory na to, kde má co stát, ale ve finále jsme se shodli," řekl Pavel Tasovský mladší.

Díla z umělecké kovářské dílny Tasovských jsou u nás velmi žádaná. „Pavel Tasovský starší je v tomto oboru úplná špička, takže jsem hrdý, že jeho dílo je vystaveno u nás na náměstí," prohlásil starosta Michal Šmarda.