O zaměstnancích polikliniky jste jste při zahájení oslav hovořil v první řadě…

Samozřejmě, vždyť o nich to také je. Všichni ti, kteří se starají o pacienty a potřebné, zabezpečují bezchybný chod polikliniky a podílejí se na jejím budování – to oni polikliniku posouvají dál. Skvělí lidé, to je základ. Cihly koupíte kdekoli, budovu pro vás postaví každá firma, ultrazvuk vám sežene tisíc dodavatelů… Lidi jsou opravdu základ.

Přípravy letošních oslav šly hladce?
Ano, my jsme to nepodcenili a na výročí se chystáme už od loňského léta. Podařilo se nám oslovit čtyřiatřicet sponzorů, třináct z nich jsou žďárští zaměstnavatelé. Jsem opravdu rád, že cítili potřebu investovat do žďárského zdravotnictví. Další sponzoři, to jsou společnosti, s nimiž obchodně spolupracujeme, máme tedy přirozeně užší vztahy. Když jsem pak oslovoval velké žďárské firmy, měl jsem velmi dobrý pocit z toho, že se také zapojily.

Oslavu tedy zaplatíte ze sponzorských darů?
Ano, ale jen z části. Zaplatíme jimi i první splátku za ultrazvuk, který máme na angiologii a klinické onkologii.

Poliklinika slaví třicet let. Co velkého má teď před sebou?
Když jsem před třemi lety vyhrál výběrové řízení, měl jsem projekt, který se pak ze sta procent naplnil, což je neuvěřitelné. Ale je to samozřejmě živý dokument, takže teď jsem ho zase o kus posunul. Plány jsou opět velké, a jedním z nejdůležitějších je rozšíření rehabilitace. Chceme poskytovat veškerý komfort pacientům a klientům – dnes už máme i platící klienty, kterým také chceme vyjít vstříc. Dalším velkým úkolem je zateplení budovy. Bude to nákladná věc, ale úspory na topení budou velké. Když se budova zateplí, podle energetického auditu vychází návratnost na osm let, což je výborné, ať už srovnáte zateplení budov ve Žďáře, nebo i jinde.

Budete také modernizovat vybavení?
Určitě je to potřeba. S radními budeme už příští týden probírat možnosti investování do polikliniky. Prodiskutujeme třeba právě rozšíření rehabilitace, co jsem zmínil, ale i nákup nových technologií. Ultrazvuk, kde třeba děláme sonografii prsou a preventivní vyšetření, už pomalu dosluhuje. Právě na preventivních vyšetřeních mi velmi záleží; kdyby se o prevenci začali zajímat ve všech zdravotnických zařízeních, dokázali by v systému ušetřit peníze.

Koncepce, podle níž poliklinika „jede", se tedy budete držet?
Rozhodně, osvědčila se, a proto jsem také svůj úvodní projev věnoval úžasným lidem, kteří tady pracují. Je jich kolem padesáti, k tomu patnáct lékařů na pohotovosti. Jsem šťastný, že máme spoustu lékařů, kteří chtějí pracovat pro polikliniku jako zaměstnanci. Z toho mám velkou radost – že jsme se možná stali vyhledávaným zaměstnavatelem v oboru a lidé vidí, že má smysl pro nás pracovat.