„V květnu nám skončila pětiletá udržitelnost. A my teď zvažujeme, jak budeme v provozování Edenu pokračovat. Předali jsme to auditorské firmě, která situaci vyhodnotí a doporučí nám, co dělat dál,“ vyjádřil se starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Ve hře je provozování Edenu coby společnostI s ručením omezeným, akciovou společnost či příspěvkovou organizaci. Možností je také centrum pronajmout. „Vyloučili jsme prodej. Věříme, že Eden má budoucnost. Jen se snažíme najít nejlepší formu provozování,“ upřesnil Pačiska.

Pro návštěvníky by se ani v budoucnu nemělo nic změnit. „Jezdíme tam rádi, mrzelo by nás, kdyby se tam najednou přestaly konat akce, na které jsme zvyklí. Třeba bramborové slavnosti jsou tam dokonalé,“ pochvalovala si Alena Horká ze Žďáru nad Sázavou.

„Návštěvník by nějakou změnu neměl vůbec poznat. To není naším cílem. I kdybychom přistoupili k pronájmu, tak bychom si dali podmínku, aby se provoz Edenu zachoval ve stávající formě,“ poznamenal bystřický starosta.

Rozhodnutí má padnout v září. „Ke konci roku už chceme Eden provozovat v novém režimu,“ podotkl Pačiska.

Peníze „odjinud“ provozovateli Edenu, kterým je město, poněkud svazovaly ruce. To se nyní změnilo. „Můžeme už například prodávat kdekoliv volně pivo z tamního minipivovaru. Je oblíbené a je to místní značka,“ usmál se Pačiska.