VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinecká policie bude více hlídat dálnici D1

Vysočina - Jihlava se od 1. ledna stala sídlem početné policejní složky, která v krajském městě do konce loňského roku čítala pouhých osm příslušníků. Dnes má ten samý útvar necelých sto lidí. Jde o Inspektorát cizinecké policie (ICP), která sídlí ve třetím patře budovy Okresního ředitelství policie ČR.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Leoš Švarc. Ten se stal novým vedoucím Inspektorátu cizinecké policie v Jihlavě. Předtím pracoval 17 let na Hatích.Foto: DENÍK/Roman Martínek

Vedoucím ICP se stal třiačtyřicetiletý Leoš Švarc. Ten do Jihlavy přišel stejně jako většina jeho podřízených z pohraničního Znojemska. Švarc na hraničním přechodu Hatě pracoval sedmnáct let. Odchod pro něj znamenal obrovskou profesní změnu, ale také velkou výzvu.

„Změna je především v tom, že cizinci jezdili za námi na hranici, teď si je musíme sami vyhledat ve vnitrozemí,“ popsal Švarc.

Proč zrovna Jihlava?
Vybírali se lidé, kteří mají zkušenosti s řízením většího počtu lidí. Pro Jihlavu jsem byl určen.

Kolik příslušníků cizinecké policie v Jihlavě nyní je?
Necelých sto. Je to pro okresy Jihlava a Žďár nad Sázavou.

Co je vaší náplní práce?
Především kontrola cizinců a jejich pobyt na území ČR.

S republikovou policií nějak spolupracujete?
Úzce spolupracujeme s dopravní i pořádkovou policií a městskou policií. Zajišťujeme také hlídkové služby ve městě. Byli jsme již na čtyřech dopravních akcích. Je to pro nás přínosné, protože většina lidí přišla z okresu Znojmo a místní terén tolik neznáme.

Lidé si již všimli, že je více policistů v ulicích, bude to tak stále?
Ano. Děláme nepřetržité služby. V terénu je 10 až 18 lidí na jedné službě.

Takže ve vaší pravomoci je odhalovat přestupky a trestné činy nejen u cizinců, ale i u ostatních lidí?
Ano. Případy, které jsou v kompetenci policistů, předáváme na obvodní oddělení. Umíme dělat i silniční kontroly a samozřejmě naší specializací jsou cizinci.

Ti to teď budou mít těžší, protože před vaším příchodem bylo v Jihlavě pouhých osm policistů z vaší složky…
Určitě. Já osobně si monitoruji největší podniky jako Bosch, Automotive Lighting, Modetu a další nadnárodní společnosti. Zjišťujeme, v jakém rozsahu jsou tam cizinci zaměstnáváni a kontrolujeme jejich pobytová povolení. Kontroly v podnicích budou mnohem častější.

Už máte za sebou nějakou větší akci proti cizincům na Jihlavsku?
Dělali jsme kontrolu v ubytovně na ulici Srázná. Zkontrolovali jsme na sedm desítek cizinců. Zjistili jsme u nich porušení zákona, kdy neměli zdravotní pojištění či se prokázali pouze kopiemi pasů. Šlo především o Ukrajince.

S jakými cizinci jsou největší problémy?
S Ukrajinci. Pak víme o větší skupince Mongolů v jednom městečku na okrese Jihlava, na kterou se chceme zaměřit. Tato skupina měla dříve vztah ke státní hranici v souvislosti s převaděčstvím.

Kde to je?
To nemohu říci.

Kde vidíte největší nedostatky z pohledu cizinecké problematiky?
Je to dálnice. Podle mého názoru nebyla dosud dálnice na Vysočině dostatečně hlídána, přestože jde o nejdůležitější spojnici mezi východem a západem, kde je volný pohyb lidí. Budu navazovat kontakt s vedoucím dálničního oddělení, abychom se domlouvali na součinnostních akcích. Musí se tam ale vybudovat hodně technického zázemí. Máme speciální techniku, kterou dokážeme nelegální osoby odhalit, například termovize.

Autor: Roman Martínek

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení