Ve středu se mimořádně sešli jihlavští radní a exstarostu odvolali. O místo přišla i Irini Jirků, vedoucí bytového odddělní

Důvod? Chaos v odboru, respektive na bytovém oddělení. „Dlouhodobě tam nefungovala, případně neexistovala pravidla v evidenci a nakládání s pohledávkami města vůči dlužníkům v městských bytových a nebytových prostorech,“ zmínil jednu z příčin mluvčí magistrátu Radek Tulis.

„Seznamy dlužníků nebyly kompletní. Naopak se v nich objevovali i lidé po smrti, kterým dluhy narůstaly. Docházelo k promlčování pohledávek,“ doplnil náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).

Vladimír Lysý si nejprve chce zprávu auditora po mimořádné kontrole prostudovat. Ani předevčírem, ani včera se nechtěl k záležitosti vyjadřovat.

Odmítl však, že by se jednalo o skrytý vnitroradniční útok na odbor, případně náměstka primátora Martina Hyského z ČSSD, který má bytovou agendu na dohled.

„Nešlo o nic takového. Ani mi nebylo naznačeno, že bych měl být odvolán,“ reagoval také Hyský.

„Naopak, je dobře, že se ta záležitost otevřela. Nešlo o problém letošního roku, ale o mnohaletý problém,“ podpořil Martina Hyského náměstek Radek Vovsík.

„Nefungovala pravidla v evidenci a nakládání s pohledávkami města vůči dlužníkům.“
Radek Tulis, mluvčí magistrátu


Lysý měl podle něj čas na nápravu problémů od inventury, která proběhla k 30. červnu letošního roku. Tu ale do konce srpna nezajistil, a tak následovala další – tentokrát hloubková – kontrola a její výsledky vyústily v odvolání.

Podřízení neznali agendu odboru

Mimořádná kontrola prokázala i neexistující zastupitelnost pracovníků, neznalost agendy nebo jednání na základě neplatných smluv s realitními kancelářemi.

Město Jihlava má aktuálně kolem 1500 bytů. Loni vybralo na nájemném 37,5 milionu korun. Dlužné částky se pak pohybují celkově na úrovni kolem šesti milionů korun.

Předmětem kontroly nebylo vyčíslení finančních ztrát radnice.

Kontroloři si ze seznamu dlužníků vybírali lidi namátkově. Šlo o desítky osob.

Zastupováním odvolaného vedoucího odboru správy realit byl dočasně pověřen interní auditor jihlavského magistrátu Jiří Benáček.

Kontrol práce úředníků na radnici přibývá. V červnu byli odhaleni hříšníci, kteří trávili v průměru až tři hodiny pracovní doby na internetu.