Do uvedeného počtu událostí, jež se staly v období od září loňského roku až do letošního března, jsou podle Petry Musilové, tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina, zahrnuty požáry způsobené špatným stavem topidla nebo kouřovodu a dále požáry sazí v komínovém tělese.

„Stačí zmínit jen několik ilustrativních příkladů z ledna letošního roku, kdy hasiči zasahovali například v obci Vídeň na Velkomeziříčsku u požáru stodoly. Způsobila ho nesprávná obsluha topidla. Škoda činila 300 tisíc korun,“ sdělila Musilová s tím, že mezi nejzávažnější případy pak rovněž patřil ten, který se stal v Bystřici nad Pernštejnem. Jeho příčinou bylo vznícení sazí v komíně a následné rozšíření nezajištěnými vybíracími dvířky. Škoda dělala 100 tisíc korun.

Jak uvedla mluvčí dále, v kontextu s právě zahájenou topnou sezonou prozatím hasiči v okrese Žďár na Sázavou u podobných případů nezasahovali.
A přestože by měli mít všichni na startu zmiňované sezony komíny a kouřovody v takovém stavu, aby byla zajištěna požární bezpečnost při provozu připojeného tepelného zařízení, většina majitelů objektů jejich čistění zanedbává zcela, či odkládá na pozdější dobu.

Kominíkům se pak objednávky na konci roku kupí a musí zájemce o čistění a prohlídku komínů odmítat, popřípadě si lidé na vyřízení poptávané služby čekají i týdny. „Majitelé domů nechávají každoročně kontrolu komínů až na poslední chvíli. Je to stejné jako s výměnou letních pneumatik na zimní,“ míní žďárský kominík Jan Leksa.

Změna v zákoně

Podle současné vyhlášky je ale povinností čistit, popřípadě kontrolovat komín, do kterého jsou zapojeny spotřebiče na tuhá paliva s výkonem do 50 kW, šestkrát ročně, s výkonem nad 50 kW pak čtyřikrát za rok.

Co se týká zařízení na plynná paliva, jejich vlastníci by si komín měli nechat zkontrolovat dvakrát, čtyřikrát nebo dokonce šestkrát ročně, a to v závislosti na výkonu daného spotřebiče a na tom, zda mají, či nemají komínovou vložku.

Od 1. ledna příštího roku dojde ke změně stávajícího zákona. „Komín si budou moci lidé čistit sami, ale pozor. Jedenkrát ročně musí přijít odborně způsobilá osoba, které jednak majitel domu ukáže záznamy o jeho vlastním čistění, ale také komín překontroluje,“ řekl Jaroslav Schön, viceprezident Společenstva kominíků České republiky.

„Pokud nebudou mít tedy lidé potvrzení od řádného kominíka, pojišťovny se s ním v případě požáru nebudou bavit. Od ledna bude odpovědnost na každém majiteli,“ dodal Schön.

--------------

Požáry

27. ledna 2010
Velká Bíteš, ulice Pod Spravedlností, požár rodinného domu, škoda 100 tisíc korun. Příčinou požáru byla nesprávná instalace topidla

11. ledna 2010
Vídeň, požár stodoly, škoda 300 tisíc korun. Příčinou požáru byla nesprávná obsluha topidla

2. ledna 2010
Bystřice nad Pernštejnem, ulice Dr. Veselého, vznícení sazí v komíně a rozšíření požáru nezajištěnými vybíracími dvířky. Škoda 100 tisíc korun

21. prosince 2009
Radešínská Svratka, rodinný dům, škoda 100 tisíc korun.