Do bytu se jí totiž vloudil podvodník, který důchodkyni namluvil, že jí jde vrátit přeplatek ze zdravotního pojištění. Když žena lovila z obálky peníze na vrácení zpět, muž jí ji vytrhl z ruky a utekl.

Aby se právě takové případy neopakovaly, scházejí se žďárští policisté v rámci projektu Neohrožený třetí věk se seniory. V pondělí s nimi hovořili právě o tom, jak na případné podvodníky snažící se vloudit k nim do bytu reagovat.

„Cílem besed není jenom seznámit seniory s činností jednotlivých policejních oddělení, ale především je připravit na nejrůznější krizové situace, do nichž se mohou dostat,“ uvedla žďárská policejní preventistka Jana Martincová. Na pondělní setkání se do žďárské knihovny Matěje Josefa Sychry dostavilo zhruba deset důchodců.

Ti dostali do policistů mimo jiné tipy, jak zamezit tomu, aby se k nim případní zloději vůbec měli zájem vydat. „Podvodníci si své oběti vybírají. Zvolí samozřejmě raději osamělého člověka. Proto je lepší, není-li na zvonku jenom jedno jméno, a to i tehdy, žije-li ten člověk skutečně sám. Lepší než Nováková je například Novákovi,“ poradil seniorům Lubomír Štefánek, vedoucí Obvodního oddělení Policie České republiky ve Žďáře nad Sázavou.

Další zásadou podle něj je, aby důchodci případné podomní prodejce či údajné kontrolory stavu plynoměru či vodoměru do svého bytu bez ověření jejich skutečného úmyslu raději ani nepouštěli, zvláště jsou-li sami doma. Stačí se například přes dveře či prostřednictvím mluvítka zeptat, na jaké číslo úředníka či zaměstnance firmy si lze ověřit, zda osoba přichází skutečně z důvodů, jaké uvádí. Mnohé podvodníky takové jednání odradí.

Ve chvíli, kdy si senioři totiž vpustí pachatele dovnitř svého obydlí už totiž mnoho dělat nemohou. Navíc výmluvy a fígle, které podvodníci používají, jsou často více než věrohodné. „Řešili jsme například případ, kdy skupina podvodníků – muž, žena a pro zvýšení věrohodnosti i dítě připravili seniora o 130 tisíc korun. Namluvili mu, že měli nehodu a nemají u sebe dostatek našich peněz, pouze valuty,“ popsal Lubomír Štefánek. Pomocí dalších výmluv, kdy povedená skupinka chtěla peníze na ošetření či opravu auta, z důchodce vymámili 130 tisíc korun.

Na pondělní přednášce se ale nemluvilo pouze o podvodnících, ale i o v poslední době hojně diskutovaných krádežích v obchodních domech a nejrůznějších prodejnách. „Nejen senioři, ale všichni lidé, kteří vyrazí na nákupy, by si měli dávat pozor na svá zavazadla. Nenechávat kabelku či tašku s peněženkou v nákupním vozíku bez dozoru. Také zadní kapsa kalhot nebo batohu může být pro zloděje snadnou kořistí, zvláště je-li nakupující zaujatý výběrem zboží,“ zdůraznila Jana Martincová.