Většině z nich ještě nebylo ani osmnáct let. Přesto už svými znalostmi a schopnostmi převyšují své vrstevníky. Řeč je o mladých talentech, které sklízejí úspěchy ve vědeckých oborech nebo mají mimořádný cit pro hudbu.

Desítky studentů a žáků z celé Vysočiny se včera dostavily do sídla krajského úřadu, kde z rukou hejtmana Miloše Vystrčila obdržely ocenění za úspěchy v různých olympiádách nebo dalších soutěžích – Cenu hejtmana Vysočiny.

K vidění tak třeba byli mladí matematici, fyzici, chemici, filozofové, hudebníci nebo experti přes počítače a ochránci životního prostředí.
Za Jihlavsko excelovali studenti z jihlavského gymnázia.

Tak třeba studentka třetího ročníku Aneta Pavlíčková zvítězila minulé úterý v celostátní soutěži s názvem Středoškolská odborná činnost.
Úspěch slavila se svou jednaosmdesátistránkovou prací na téma „Inscenační historie Strakonického dudáka se zaměřením na Horácké divadlo“.
„Na práci jsem pracovala přibližně rok a půl. Odevzdávala jsem ji v březnu,“ řekla Aneta. A co by chtěla dělat po střední škole? „Zatím mě láká dramaturgie, ale mám strach, že se tam nedostanu,“ říká skromně.

V oblasti fyziky pak slaví úspěchy čerstvý maturant z jihlavského gymnázia Marek Nečada.
„Vyhrál jsem krajské kolo olympiády ve fyzice. Z celé republiky jsem pak skončil čtvrtý,“ uvedl Marek. Ten se teď chystá na na mezinárodní olympiádu do hlavního města Vietnamu – Hanoje.

Přestože je fyzika jeho koníčkem a oborem číslo jedna, jak sám říká, moc času jí nevěnuje. Jde mu to samo. V říjnu pak nastupuje na vysokou školu. Studovat nebude samozřejmě nic jiného než matematiku a fyziku. V počítačích se pak vyzná Vojtěch Tůma také z jihlavského „gymplu“. Ten také před pár týdny odmaturoval.

„Zabývám se teoretickou informatikou. S počítačem pracuji skoro celý život. Jako malý jsem hrál hry. Informatikou jako takovou se zabývám asi dva roky,“ přiblížil Vojta. I on míří na vysokou školu. Shodou okolností se svým kamarádem – fyzikem Markem. „Jdu na matfyz. Strach ze školy nemám,“ zakončil s úsměvem.

„Jste nositelé daru a řadíte se mezi nejlepší. A každá společnost potřebuje lidi, jako jste vy. Nesete s sebou ale i velkou odpovědnost,“ motivoval do budoucna talenty hejtman.