VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtěla jsem knihu napsat jinak, než je zvykem, říká autorka publikace o Cikháji

Cikháj /ROZHOVOR/ – Obec Cikháj si 21. července k oslavě 650. výročí první písemné zmínky o vsi nadělí novou knihu. Publikaci s názvem Cikháj a podtitulem Velké dějiny malé obce pro vesnici se zhruba stovkou obyvatel sepsala autorka Vlasta Kordová. Křest nové knihy se odehraje 21. července v rámci oslav výročí na zahradě cikhájského obecního úřadu od 13 hodin.

11.7.2018
SDÍLEJ:

Publikaci s názvem Cikháj a podtitulem Velké dějiny malé obce sepsala autorka Vlasta Kordová.Foto: archiv Vlasty Kordové

Proč jste se rozhodla napsat knihu právě pro Cikháj?

Obec Cikháj se stala během druhé světové války jedním z center partyzánského odboje v oblasti Žďárských vrchů a výsadky ze Sovětského svazu jsou současně předmětem mého vědeckého výzkumu. Navíc v posledních letech se mi dostalo do ruky mnoho regionálních publikací o obcích na Vysočině, které mi připadaly jedna vedle druhé úplně stejné. Brala jsem to jako výzvu, zkusit to udělat nějak jinak. Potěšil mě také otevřený přístup zastupitelstva vůči všem mým nápadům. Dali mi volnou ruku, a tím mi byli sympatičtí. Navíc mi poskytli v obci skvělé zázemí, cítila jsem se tam jako doma.

Jak jinak jste chtěla publikaci napsat?

Jde o to, že doba se v posledních dvou desetiletích hodně proměnila a lidé už nečtou způsobem, jako četli dříve. Tím nemám na mysli jenom objem textů, ale hlavně způsob přijímaní psaných informací. Jinak to tedy znamená, že jsem knihu napsala tak, abych obec zasadila do širších souvislostí. Aby kniha byla o Cikháji, zároveň však, aby vesnice fungovala jako medium, v němž se odráží doba. Pokud proto čekáte seznam letopočtů, starostů nebo informace o tom, jaký dům byl kdy postaven, rozhodně to nebude kniha pro vás.

Co je tedy obsahem?

Konkrétním obsahem je část věnovaná dějinám obce se zaměřením zejména na 20. století a druhou světovou válku. V knize se současně snažím vysvětlovat různé pojmy, aby si čtenář mohl něco konkrétního představit pod slovy, jako jsou například cisterciáci, milíře, necování, partyzán, odboj a podobně. Dostáváme se totiž do etapy, kdy přichází generace, která si pod těmito pojmy nic moc představit nedokáže. Další část je věnována osobnostem, jež mají co do činění s Cikhájí – opět ale nejde o osobnosti, které se v obci narodily, ale o ty, co si k vesnici vytvořily silné pouto. Mapuji jejich biografii a snažím se na každé z nich ukázat její výjimečnost. Dále kniha nabízí výběr z povídek a pověstí. Závěr se pak skládá z fotografií a ukazuje krásy Žďárských vrchů. Pokud publikaci shrnu jako celek, tak kniha má představit, jak vypadal život v různých časových etapách. Čím se lidé živili, co jejich život ovlivňovalo a proč se k různým situacím stavěli tak, jak se stavěli.

Je něco, co na knize považujete za výrazně vydařené?

Ano, určitě je to vizuální stránka obsahu knihy, ta je skutečně velice vydařená a pro regionální literaturu opět dost neobvyklá. Měla jsem o tom jasnou představu, a tu mi pomohlo realizovat nakladatelství Věci z Poličky, které se zhostilo vydání knihy. Nečekejte fotky s popiskami a přehledové tabulky. V knize jsou výstřižky z novin, vyhlášky a výňatky z kroniky, které slouží k doplnění autenticity doby. Skvělým materiálem byly také přepisy rozhovorů s pamětníky 2. světové války, které mi k dispozici dal, mimo mnohé jiné materiály, cikhájský kronikář Rudolf Hegenbart. Sama jsem také udělala několik rozhovorů s místními, abych si vytvořila vlastní představu o běžném životě v obci. Myslím, že se to v knize projevilo velmi pozitivním způsobem.

Zmiňujete, že knihy regionální literatury vypadají jedna jako druhá - co přesně tím máte na mysli?

S knihami o dějinách obcí jakoby se v posledních letech roztrhl pytel, ale nad jejich obsahem často zůstává rozum stát. Regionální dějiny jsou velice zajímavou oblastí historické vědy, ale vždy se pozná, zda knihu psal historik, nebo amatér. Chápání dějin v souvislostech, kritika pramenů a schopnost definovat otázky výzkumu, to prostě člověk nezíská po měsíci odsezeném v archivu. Navíc tyto knihy o dějinách obce se často snaží na sebe brát punc vědeckých publikací, což je také špatně.

Z jakého důvodu?

Aby knihy vypadaly profesionálně, tak jsou doslova přecpány daty a faktografií, která nejenže není důležitá nikterak pro širší okolí či snad obecné dějiny, ale často tam bývají fakta, jež nejsou ničím podstatná ani pro dějiny samotné obce. Z těchto publikací se pak stává něco, co sice člověk má doma v knihovně, ale nikdy to neotevře - mluvím z vlastní zkušenosti, a to jsem historik. Jedná se pak o publikace, které „prostě“ vznikly, ale k čemu obci jsou a co mají sdělovat, to zůstává skryto. Já jsem proto knihu o Cikháji pojala jako populárně naučnou, kde se snažím ve zjednodušených textech vysvětlovat, co se vlastně v dějinách stalo a proč se to stalo zrovna v té době.

PhDr. Vlasta Kordová (1988),
pochází ze Svratouchu. Absolventka Pedf UK studijní dvouobor dějepis-německý jazyk a historie na FF UK. V současné době pokračuje v doktorském studijním programu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Předmětem jejího výzkumu je formování partyzánské rezistence v Protektorátu Čechy a Morava se zaměřením na vojenské výsadky ze Sovětského svazu. Dále se věnuje nově etablované vědecké disciplíně tzv. Täterforschung (výzkum pachatelů holokaustu). V rámci svého bádání podnikla také zahraniční cesty do Německa a Polska.

Autor: Lenka Mašová

11.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 15 800 Kč

Obsluha jeřábů Řidič pracovních strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vyučen, dobrý zdravotní stav (rizikové pracoviště), 3 směnný provoz, Popis práce: odlévání oceli do forem a ingotů, týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní přípojištění, v případě zájmu volejte p. Škorpíková Jitka, tel.: 566 642 401, e-mail: jitka.skorpikova@zdas.cz. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Jitka Škorpíková, +420 601 131 533.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 161 Kč

Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů OPERÁTOR PECE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 161 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Z POVAHY ČINNOSTI PRÁCE VHODNÁ SPÍŠE PRO MUŽE, 1) pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení, 2) obsluha strojů nebo strojních zařízení, Závodní stravování, penzijní připojištění, firemní akce pro zaměstnance. Pracoviště: Cooper-standard automotive česká republika s.r.o., Jamská, č.p. 2191, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Petra Šafránková, +420 566 339 185.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla PRACOVNÍK VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Náplň práce:, - práce na CNC, kalící lince nebo jiném pracovišti, - práce dle výkresové dokumentace, - vyrábění originálního skla do interiéru - skleněné dveře, stěny a další, Požadujeme:, - zodpovědnost, chuť pracovat, - manuální vzručnost, - základní orientaci ve výrobní dokumentaci, - základní znalost práce na PC, - dobrý zdravotní stav, - časovou flexibilitu, - ŘP. sk. B, - vzdělání v oboru strojní, elektro apod. výhodou, Nabízíme:, - nástup možný ihned, - zajímavou práci se sklem, - moderní a čisté pracoviště, - prostor pro seberealizaci - pokud budete chtít, můžetě zkusit různá pracoviště a pozice, - dobrý kolektiv, Informace o pozici:, Místo pracoviště: Křižanov, Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, Délka pracovního poměru: Na dobu určitou s možností prodloužení, Požadované vzdělání: min. SOŠ s výučním listem, Zadavatel: VV SKLO s.r.o., Kontakt:, Strukturovaný CV a motivační dopis s příslušným heslem zasílejte na uvedený email , Adresa: VV SKLO s.r.o., Ořechovská 551, Křižanov, 594 01, Kontaktní osoba: Eliška Doležalová, e-mail: dolezalova@vvsklo.cz, Heslo: pracovník do výroby. Pracoviště: Vv sklo s.r.o. - pracoviště, Ořechovská, č.p. 551, 594 51 Křižanov. Informace: Lenka Krejsková, +420 773 801 962.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 24 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních motorových vozidel mechanik pneuservisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: výměna pneu, opravy, zvýhodněné stravování. Pracoviště: Agro - měřín, a.s. - pneuservis žďár nad sázavou, Brněnská, č.p. 124, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Miroslav Pech, +420 723 682 526.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klíště

Klíště si pacient může odstranit sám, vzkazují lékaři

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Rybáři oslaví výročí spolku

Jimramov – Jimramovští rybáři oslaví v sobotu 21. července sedmdesát let od doby, kdy byl založen místní rybářský spolek.

Zájemci mohou v Karlově obdivovat umění sklářů

Karlov - Ve sklárně Jaroslav Svoboda AGS v obci Karlov se i přes léto otevírají pro potencionální návštěvníky. Ti mohou dorazit ve všední dny od sedmi hodin ráno do jedné hodiny odpoledne. Mají tak příležitost obdivovat umění výroby ručně tvarovaného hutnického skla.

Žďárské farmářské trhy nabídnou i tradiční tašky - síťovky

Žďár nad Sázavou – Hned několik novinek nabídnou třetí letošní farmářské trhy, které se konají v sobotu dopoledne na žďárském náměstí Republiky.

Silnice bude zcela uzavřená

Rokytno – V týdnu od 23. do 27. července se uskuteční poslední etapa uzavírky v obci Rokytno na komunikaci spojující Nové Město na Moravě se Sněžným.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT