VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtěl jsem být pilotem, říká oceněný hasič

Velká Bíteš - Jedním z dvaačtyřiceti oceněných příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR medailí Za věrnost I. stupně se stal také velitel stanice ve Velké Bíteši Miroslav Mateja. Vyznamenání, jež je udělováno hasičům, kteří více než tři desetiletí plní vzorně svoje služební povinnosti, obdržel v pražském Trojském zámku.

30.10.2008
SDÍLEJ:

Za věrnost I. stupně získal u příležitosti státního svátku také velitel hasičské stanice ve Velké Bíteši Miroslav Mateja. Foto: archiv Miroslava Mateji

Jak dlouho jste profesionálním hasičem?
Profesionálním hasičem jsem přesně od 1. 8. 1978. Tehdy jsem nastoupil k veřejnému požárnímu útvaru Žďár nad Sázavou. V roce 1979 jsem se stal strojníkem v bítešské stanici. V létě jsem vždycky přecházel k požárnímu útvaru Žďár nad Sázavou, abych mohl reprezentovat v požárním sportu. Dělal jsem to tak třináct let. V roce 2000 jsem byl jmenován do funkce velitele družstva PS Velká Bíteš a po odchodu bývalého velitele stanice jsem se jím stal já.

Povolání hasiče je pro vás celoživotním koníčkem?
Mladým hasičem jsem se stal v osmi letech. Jako malý kluk jsem chtěl být letec. Pak mě začaly přitahovat motorky a auta a po skončení základní školy jsem se vyučil automechanikem. Více mě ale lákalo pomáhat lidem v nesnázích. Ve dvaadvaceti letech jsem se rozhodl, že se budu věnovat hasičské práci profesionálně.

Co je podle vás na té práci nejzajímavější?
Přináší člověku určitý stupeň adrenalinu a je k ní zapotřebí určitá míra odvahy. Nejobtížnější jsou však asi zásahy při dopravních nehodách. Vyhaslé životy lidí, obzvlášť malých dětí, zanechají v každém hasiči stopy.

Vzpomenete si na některý mimořádně nebezpečný zásah?
Vždycky si vzpomenu na velký lesní požár poblíž motorestu u Devíti křížů. Padlo mu za oběť přes padesát hektarů lesa. Nebezpečný byl požár lesa u Velkého Meziříčí před patnácti lety, tehdy jsem byl strojníkem na vozidle CAS 32 Tatra 148. Při hašení se náhle otočil vítr a oheň se začal šířit na zásahové vozidlo. Navíc nám došla voda a začaly hořet hadice. Oheň nás začal ohrožovat a zadní část tatry se ocitla v plamenech. Chtěl jsem ohni ujet, ale bohužel v té nejnevhodnější situaci se motor zastavil a nebylo ho možné opětovně nastartovat. Vysílačkou jsem žádal velitele zásahu o pomoc a bylo obrovské štěstí, že už přijížděla velkomeziříčská jednotka. Nebezpečí jsme pak odvrátili společnými silami.

Zalitoval jste vůbec někdy, že jste se stál hasičem?
Když je člověk někdy přepracovaný, tak si postěžuje. To je v každé práci. Ale nikdy jsem nelitoval, že jsem se stal hasičem. Je to práce sice riziková, ale zajímavá a záslužná.

Autor: Lenka Mašová

30.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení