Běžného života v okrese se ještě hrozící epidemie sezonní chřipky výrazněji nedotkla, pouze s výjimkou uzavírání některých základních škol, kde je mezi žáky vysoká nemocnost. „Pro tento týden s námi konzultovali uzavření zařízení zástupci Základní školy v Heřmanově a v Polničce. V Dobré Vodě mají od pondělka chřipkové prázdniny jak žáci základní školy, tak i děti z mateřské školky,“ informovala vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

O tom, že chřipkové prázdniny mají své opodstatnění, je přesvědčen i ředitel Základní školy Švermova ve Žďáře nad Sázavou, kde měli žáci volno od minulé středy do konce týdne, Jaroslav Ptáček. „Předešlých třiatřicet procent nemocných se za těch pět dnů snížilo na jedenáct. To je zhruba už jenom jeden nebo dva chybějící žáci ve třídě,“ konstatoval ředitel.

Obecné doporučení zní, že možnost uzavření školního zařízení by se měla zvážit při patnácti až dvacetiprocentní nemocnosti žáků, většinou se však o udělení ředitelského volna přemýšlí, až když se situace během několika dnů nezlepší, nebo naopak ještě zhorší. „Nejlépe je školu uzavřít na pět kalendářních dní plus víkend, ale mohlo by podle závažnosti situace stačit i pět dní,“ vysvětlila Renée Mašová.

I když sezonní chřipka postupuje, stále se ještě nabízí možnost očkování. „Dosud očkujeme. I když nemocných přibývá, nedostali jsme zatím žádný příkaz, abychom s vakcinací přestali,“ vyjádřil se lékař žďárského územního pracoviště Zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě Miroslav Kříž.

Další případ

Stejně tak jsou dosud povoleny návštěvy pacientů hospitalizovaných v novoměstské nemocnici. „Vysoká nemocnost může v regionu trvat delší dobu a proto zatím k zákazu návštěv v nemocnici nepřistupujeme. Jejich několikatýdenní omezení by mimo jiné působilo negativně jak na pacienty, tak na jejich rodinné příslušníky,“ poznamenala epidemioložka Renéé Mašová. Spíše se epidemiologové snaží apelovat na návštěvníky, aby do nemocnice za svými blízkými nechodili, pokud se sami necítí dobře a mohli by tak do zdravotnického zařízení zanést virovou nákazu.

Kromě sezonní chřipky bylo zatím na Žďársku potvrzeno sedm případů prasečí, z toho poslední tento týden. Pacient infikovaný virem Pandemik A H1N1 byl hospitalizován v nemocnici, avšak jeho stav neohrožují zdravotní komplikace.