Hygienici evidují za čtvrtý týden roku na Vysočině 2034 nových aktuálních respiračních onemocnění v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. „Současná situace výskytu akutních respiračních onemocnění v kraji se za minulý týden zhoršila. Počet hlášených případů vzrostl oproti předchozímu týdnu o osmadvacet procent,“ upozornila Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice.

Podle Pavlasové se onemocnění dýchacích cest nejvíce šíří mezi malými dětmi do pěti let, školními dětmi a mladými lidmi do čtyřiadvaceti let. „Mezi seniory nad pětašedesát let k tak rapidnímu nárůstu počtu nemocných zatím nedochází,“ doplnila Pavlasová s tím, že pacienti mají většinou mírný průběh onemocnění. „Mezi původci onemocnění dominuje chřipka typu A,“ dodala ředitelka protiepidemického odboru.

Synagoga ve Velkém Meziříčí
Největší ostudy Žďárska? Ruina v Rokytně, synagoga v Meziříčí a park ve Žďáře

Čísla se ve čtvrtém týdnu zvýšila na Jihlavsku, Pelhřimovsku, Třebíčsku i Žďársku, které je na tom nejhůř z celého kraje. V posledním jmenovaném okrese narostlo číslo za týden bezmála o tisíc případů. Naopak nižší čísla než v předchozích týdnech hlásí Havlíčkobrodsko, kde počet nově nemocných ve srovnání s předchozím týdnem klesl.

Chřipková epidemie na Vysočině ve čtvrtém týdnu. Zdroj: poskytla KHS Kraje VysočinaVývoj chřipkové epidemie na Vysočině. Zdroj: Zdroj: poskytla KHS Kraje Vysočina

„Nejvíce zasažený je nadále žďárský okres, kde je nových pacientů hlášeno 3262. V okrese Jihlava je nových případů 1917, na Pelhřimovsku 1772 a na Havlíčkobrodsku je 1468 nových případů. Srovnatelně je na tom okres Třebíč se 1451 případy na 100 tisíc obyvatel,“ vyčíslila mluvčí krajské hygieny Jana Böhmová.

Zdroj: Youtube

O chřipkové epidemii začínají hygienici mluvit, když počet nově nemocných vystoupá v přepočtu na 100 tisíc obyvatel k číslu 1600 až 1800 případů.

Jak předcházet šíření respiračních onemocnění radí Státní zdravotní ústav také zde.

Chřipková epidemie na Vysočině ve čtvrtém týdnu. Zdroj: poskytla KHS Kraje VysočinaNemocnost na Vysočině ve čtvrtém týdnu. Zdroj: Zdroj: poskytla KHS Kraje Vysočina