Paralen si nenechejte napsat na recept od lékaře, ve volném prodeji je levnější

V případě běžné chřipky zaplatí pacient za první návštěvu lékaře, který ho prohlédne, vystaví neschopenku a vypíše recept, třicet korun.

Paralen na recept nepatří

Při chřipce či viróze se obvykle užívají léky potlačující příznaky, jako jsou rýma, kašel a horečka. „Většinou předepisuji kapky proti kašli a kapky do nosu. Co se poplatků týče, pro pacienty se od Nového roku v tomto případě nic nezmění,“ uvedla lékařka žďárské polikliniky Naděžda Prokšová.

Jak je to možné? Do dnešní doby byl výdej na recept sice bezplatný, ale pacienti si běžné kapky do nosu (například Olynth, Nasivin, Otrivin) platili sami.

Pojišťovna tyto medikamenty klientům nehradila. „Jelikož se na léky, které si pacient platí sám, poplatek třicet korun nevztahuje, zaplatí lidé stejné peníze jako letos,“ uvedla lékařka.

Na snížení teploty se často užívá paralen. Pokud si tento medikament pacient nechá předepsat, zaplatí třicet korun za recept. V lékárně nebude doplácet nic, protože lék hradí pojišťovna.

Paralen je ovšem volně prodejný lék. Jestliže si ho pacient zakoupí bez receptu, ušetří zhruba dvaadvacet korun.

Tablety stojí v lékárnách průměrně okolo osmi korun. Jelikož se platí za každou návštěvu lékaře, kdy je provedeno vyšetření, musí si pacient připravit ještě třicet korun, když jde ukončit neschopnost nebo na kontrolu.