„Nárůst počtu nemocných je značný, zatím ale jde především o silná nachlazení doprovázená teplotami. Pravou chřipku jsem zatím ještě nezachytila," vyjádřila se žďárská praktická lékařka Naděžda Prokšová. Dodala, že vzhledem k rychlému šíření chřipky po republice se dá očekávat, že situace se v průběhu příštích dnů zhorší. „Kolegyně mi říkala, že už se s chřipkou ve své ordinaci setkala," dodala lékařka.

Zápal plic

Někteří pacienti ze žďárského okresu se již se zdravotními komplikacemi způsobenými těžkým průběhem chřipky dostali do zdravotnických zařízení. „Ve středu byl hospitalizován jeden těžší pacient, který má i zápal plic," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Podle národní referenční laboratoře pro chřipku potvrzují laboratorní vyšetření v celé republice výrazný nárůst viru prasečí chřipky A (H1N1). „Uvidíme, jak budou vypadat aktuální čísla nemocnosti, protože předtím byla zkreslena vánočními svátky a dovolenými, kdy se řada lidí léčila doma a k lékaři nešla," poznamenala včera vedoucí epidemiologického oddělení žďárského územního pracoviště krajské hygienické stanice Renée Mašová.

Na komplikace chřipky zemřelo v Česku od začátku zimy osm lidí, v nemocnicích je se závažným průběhem nemoci šest desítek pacientů. Žádný ze zemřelých či s vážnými komplikacemi nebyl proti chřipce očkován.

Protože ještě nenastala epidemie – 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel, je stále ještě možné proti chřipce očkovat sezonní vakcínou. Otázkou ale je, zda stihne zabrat dřív, než na očkovaného zaútočí vir chřipky. „Je to už ale skutečně hodně na poslední chvíli. Nástup imunity je po očkování do týdne až deseti dnů," uvedl lékař Miroslav Kříž ze žďárského očkovacího centra v objektu hygienické stanice.

Na virus prasečí chřipky, který nezřídka způsobuje těžší průběh onemocnění, sezonní očkování zabírá rovněž. „V aktuální vakcíně proti chřipce je zahrnuta i ochrana proti tomuto viru," připomněla epidemioložka Mašová.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly ochrání očkování až 90 procent zdravých dospělých, u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí. Proti chřipce se letos nechalo očkovat méně než pět procent Čechů.

Na komplikace chřipky zemře každý rok v ČR dva tisíce lidí, v epidemii jich onemocní zhruba jeden milion. Nejčastěji se komplikace objevují u pacientů oslabených chronickou nemocí, dále u nejmenších dětí, těhotných žen či třeba silně obézních lidí.

Očkování hradí zdravotní pojišťovny lidem z rizikových skupin, tedy lidem nad 65 let věku, a chronicky nemocným pacientům.