„Dárci na laparoskopickou věž přispěli částkou v celkové výši milion a osm tisíc korun," upřesnil mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl. „Poskytnutých finančních darů si velice vážíme a děkujeme za ně," vyjádřila se ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Nejvyšší finanční částkou přispěla žďárská radnice. Tamní zastupitelé v loňském roce schválili dar ve výši deset korun za každého obyvatele města, tedy celkem 220 tisíc korun.

Ještě více na počet obyvatel, a to 150 tisíc, věnovalo jedenáctitisícové Nové Město na Moravě. „Nové zařízení zvýší komfort léčby pacientů v nemocnici, kde se léčí prakticky všichni obyvatelé našeho města," konstatoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Podobně to vnímají i zástupci žďárské radnice. „Je to investice do potřebné věci, která bude sloužit všem, to znamená i obyvatelům našeho města," sdělila zastupitelka Dagmar Zvěřinová.

laparoskopická věž nahradila původní z roku 1999, která dosloužila. Chirurgo
vé využívají ještě jednu věž 
z roku 2009 a většinou k ortopedickým operačním zákrokům je k dispozici věž třetí.

„Vzhledem k počtu prováděných laparoskopických operací je to nutné," uvedl primář chirurgického oddělení novoměstské nemocnice Jiří Toman. 

Tento způsob operačního zákroku se velmi často používá při operacích žlučníku. Pomocí laparoskopické věže se operuje miniinvazivně – drobnými přístupovými řezy se do těla pacienta zavádí optická kamera i operační nástroje. Pooperační rány, jež poté musejí srůstat, nejsou potom tak rozsáhlé a pacient mimo jiné může jít z nemocnice dříve domů.

„Pro pacienty jsou miniinvazivní operace méně bolestivé s menší ztrátou krve, přinášejí jim méně komplikací a rovněž rychlejší rehabilitaci a návrat k běžnému životu," přiblížil mluvčí Roman Kratochvíl s tím, že bez nové moderní operační věže by nemohla novoměstská nemocnice laparoskopickou operativu udržet, případně ji rozšiřovat.

Laparoskopie umožňuje přístup do břišní dutiny pacienta bez jejího chirurgického otevření. Prostor k prohlédnutí a následným chirurgickým zákrokům zavedenými nástroji se vytvoří nafouknutím břicha oxidem uhličitým. „Obraz se pak snímá speciální zavedenou kamerou a přenáší se na obrazovku monitoru," vysvětlil primář Toman.

Ročně se v novoměstské nemocnici provede přibližně dva a půl tisíce laparoskopických operací.

Tamní lékaři tímto způsobem operují hlavně již zmíněný žlučník, ale i kýlu a apendix, rovněž ledviny pro nádorová onemocnění nebo močové kameny, provádějí resekce střev pro nádorová onemocnění, operace na močovodech či gynekologické operace na děloze.

Kdo přispěl? Žďár nad Sázavou – 220 tisíc Kč , Nové Město na Moravě – 150 tisíc Kč , Žďas, a.s. Žďár nad Sázavou – 100 tisíc Kč, Mikroregion Novoměstsko – 120 tisíc Kč, PKS holding a. s. Žďár nad Sázavou – 50 tisíc Kč, Vatín – 8 tisíc Kč, Březí nad Oslavou – 3 tisíce Kč, Pokojov – 5 tisíc Kč, Malá Losenice – 20 tisíc Kč, Rudolec – 5 tisíc Kč, Vepřová – 10 tisíc Kč, Jámy – 10 tisíc Kč, Ostrov nad Oslavou – 5 tisíc Kč, Vysoké – 10 tisíc Kč, Obyčtov – 7 tisíc Kč, Sirákov – 5 tisíc Kč, Letový provoz Praha – 100 tisíc Kč, Promedica – 90 tisíc Kč, Delikomat – 90 tisíc Kč